Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a nagybecskereki Városi Népmúzeum és a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum: testvérvárosi támogatás Szerbia nemzeti kulturális fővárosa 2025 elnevezésű projektnek.

A nagybecskereki Városi Népmúzeum termében együttműködési szándéknyilatkozat aláírására került sor eme városi művelődési intézmény és a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum között. Mint ismeretes, a magyarországi Békéscsaba Nagybecskerek testvérvárosa.
 
 
 
 
 
A szándéknyilatkozatot dr. Bácsmegi Gábor és Siniša Onjin, múzeumigazgatók látták el aláírásukkal, az eseményen pedig jelen voltak még Varga Tamás és Alt Norbert, Békéscsaba és Gyula város alpolgármesterei, Saša Santovac, Nagybecskerek város alpolgármestere, Dr. Bacsa Vendel, Békéscsaba Megyei Jogú Város Jegyzője, Snežana Vučurević és Marija Damjanović, polgármester-segédek, Puskás János, Vajdasági Pedagógia Intézet igazgatója, valamint Sztojkó József, Nagybecskerek város tanácsának tagja.
 
A mai aláírást, mint a két testvérváros közötti több évtizedes együttműködés folytatását, Nagybecskerek alpolgármestere, Saša Santovac úgy értékelte, hogy ezzel az együttműködés tovább fog mélyülni és gazdagodni.
"Nagybecskerek büszke testvérvárosaira, ezek egyike Békéscsaba, amellyel a kapcsolat már 1966 óta tart. Igyekszünk, hogy ez az együttműködés, különböző területeken minél jobb legyen, és ez az aláírás azt mutatja, hogy a városok szeretnék egymásnak bemutatni azokat az értékeket, amelyekkel rendelkeznek a kultúra területén is. Nyitottak vagyunk mindenféle együttműködésre testvér- és baráti városainkkal, és ez az egyik módja annak, hogy az ilyen típusú együttműködést a gyakorlatban is megvalósítsuk" – mondta Santovac alpolgármester. Az aláírt együttműködési szándéknyilatkozatban arról állapodtak meg, hogy tematikus kiállítások szerveznek reciprok módon mindkét múzeumban, közös régészeti, néprajzi és történelmi kutatásokat végeznek, valamint a múzeumokba beépítik a másik félnél jó bevált gyakorlatot a látogatók számának és a teljesítmény növelése céljából.
 
 
 
Ezenkívül a testvérvárosi Békéscsaba támogatást nyújt Nagybecskerek városának a Szerbia nemzeti kulturális fővárosa 2025 elnevezésű projekt megvalósításához.
 
Békéscsaba és Nagybecskerek kapcsolata idestova 6 évtizedre tehető, nyugtázta Varga Tamás, Békéscsaba alpolgármestere.
"A két település között aktív együttműködés tapasztalható a kultúra, a sport, a civil kapcsolatok területén, és most két kiváló intézmény formálisan is együttműködést köt annak érdekében, hogy közös szakmai munka folyjon, és mind a két intézmény látogatószáma, szakmai munkája bővüljön, minőségében javuljon", mondta az alpolgármester.
 
 
 
Siniša Onjin, a nagybecskereki Városi Népmúzeum igazgatója elmondta, hogy az egyezmény aláírása mindkét fél számára nagy jelentőséggel bír.
"A két város közötti kapcsolat a hatvanas évek derekán kezdődött, és most előre lépünk, lesznek majd közös kiállításaink, különféle kutatásaink, de ugyanakkor népszerűsítjük majd egymás hagyatékát", magyarázta a nagybecskereki intézmény igazgatója.
 
Bácsmegi Gábor békéscsabai igazgató szerint a két intézmény sokat tanulhat egymástól.
"A jövőben a két intézmény sokat tud majd egymással dolgozni különböző projekteken. Ez lehet akár kiállítás, kutatás, régészeti feltárás, tehát a lehetőségek tárháza, ha nem is határtalan, de elég nagy mind a két intézmény számára, amiből mind az intézmény munkatársai, mind pedig a múzeumok látogatói nagyon sokat fognak profitálni. Egyrészt a kiállításokban mi is tudunk adni egy-egy ötletet, illetve körbenézünk, hogy itt milyen megoldások vannak, amiket esetleg a Munkácsy Mihály Múzeumban mi is tudnánk hasznosítani", mondta Bácsmegi Gábor.
 
 
 
Sztojkó József, a városi tanács tagja hozzáfűzte, hogy a két múzeum közötti együttműködési szerződés aláírása valójában a két város kapcsolatainak további bővítése.
"Ezt a lépést a tavalyi év novemberében kezdtük el megfogalmazni, amikor is a nagybecskereki küldöttség a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban járt, és átbeszéltük, hogyan tudnának a múzeumok együttműködni. Láttuk, hogy nagyon sok jó példát onnan át lehet venni, amelyet alkalmazni lehet a mi, nagybecskereki múzeumunkban is. Mindkét intézménynek egy a célja, hogy növelje a látogatottságot, és ehhez járulnak hozzá az új tartalmak, amelyeket a polgárokhoz el szeretnének juttatni", mondta Sztojkó József.

Pictures

  • /uploads/attachment/vest/7744/UGOVOR_MUZEJ_BEKESCABA_0.jpg