Седница Управног одбора Пословног удружења “Топлане Србије“ одржана је данас у Зрењанину


- Оно што је важно истаћи то је да је цена природног гаса за топлане које користе природни гас, а то је доминантан енергент, око 80% енергије се производи из природног гаса, од почетка грејног периода до последњих рачуна које смо добили тај раст износи негде 26,5 одсто. Предстоји да заузмемо одређени заједнички став, већ смо ступили у контакт са надлежним министарством рударства и енергетике и гледаћемо како ћемо то превазићи јер колеге већ, практично, долазе у неликвидност, то је врло значајна ствар, друго, да и сад поднесете захтев, што имамо право, по методологији за одређивање цене снабдевања топлотном енергијом крајњих купаца можете реализовати те цене тек за неких два-три месеца, док се не задовоље сви законски рокови везани за Закон о заштити потрошача и слично. Дакле, озбиљно је дугорочно уздрмано пословање система даљинског грејања – казао је он.



- Друга важна тачка која ће данас бити на дневном реду јесу међународно преузете обавезе о наплати по потрошњи. Зрењанин је тај проблем решио давно, Шабац, Ниш и још неких петнаестак градова, али подсетићу да уредба о наплате по потрошњи која је републички процес је у правном промету Републике Србије још од 2015. године, тако да имамо преузете обавезе и мораћемо да се са њима усклађујемо. Некакав захтев је, отприлике, да се 40 одсто конзума до краја 2026. године наплаћује према потрошњи, али то се односи на укупни конзум, како на стамбени тако и на пословни простор – додао је он.
Удружење топлана броји 58 система даљинског грејања у градовима Србије, укључујући и два највећа, ЈКП “Београдске електране” и ЈКП “Новосадска топлана”. Основано је 1997. године ради унапређења међусобне сарадње, усаглашавања програма пословања, размене стручних искустава, усаглашавања цене грejaња преко заједничких критеријума, заједничког наступа према министарствима, коморама, удружењима и другим институцијама.