Meni za pristupačnost

Polaganjem venaca na spomen-ploču pukovniku Dragutinu Ristiću – “Brigadiru” obeležen Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Polaganjem venaca na spomen-ploču u holu Gradske kuće posvećenu pukovniku Dragutinu Ristiću – “Brigadiru”, komandantu pešadijske brigade Gvozdenog puka “Knjaz Mihailo”, vojne jedinice koja je oslobodila tadašnji Veliki Bečkerek i oslobodiocima grada u Prvom svetskom ratu, Grad Zrenjanin danas je tradicionalno obeležio 11. novembar, Dan primirja u Prvom svetskom ratu.

Ceremoniji su prisustvovali predstavnici Grada Zrenjanina, Banatske brigade Vojske Srbije – Komande garnizona Zrenjanin, kao i Srednjobanatskog upravnog okruga.
U ime Grada Zrenjanina, venac su položili zamenik gradonačelnika Saša Santovac i član Gradskog veća Dragan Gudžev. Delegaciju Srednjobanatskog okruga predvodio je načelnik Predrag Rađenović, a Banatske brigade Vojske Srbije u Zrenjaninu komandant, pukovnik Nebojša Jovanović.

Zamenik Santovac rekao je da Grad Zrenjanin posebnu pažnju posvećuje obeležavanju važnih datuma iz naše istorije. Ukazao je da se krajem oktobra i u novembru obeležavaju tri značajna, međusobno povezana datuma, koja se tiču okončanja Prvog svetskog rata na ovim prostorima.
– Nedavno, 31. oktobra obeležen je važan datum, 107. godina od osnivanja Srpskog narodnog odbora. Danas smo ovde u Gradskoj kući i zajedno sa predstavnicima Vojske Srbije polaganjem venaca obeležavamo Dan primirja, a očekuje nas obeležavanje 17. novembra, Dana oslobođenja u Prvom svetskom ratu, odnosno Praznika grada – kazao je on.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su u francuskom gradu Kompijenu sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom, čime su okončana ratna dejstva na zapadnom frontu. Silama Antante – Francuskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu i Rusiji – kao saveznička sila priključila se Kraljevina Srbija i dala izuzetan doprinos ukupnoj pobedi u Prvom svetsku ratu i slamanju Austrougarske monarhije.

Iako su učesnice rata stavile potpis na dokument o primirju, Prvi svetski rat je na našim prostorima, konkretno u Velikom Bečkereku, potrajao još nekoliko dana, sve do 17. novembra, kada je u grad ušla srpska vojska i kada je i formalno vlast predata Srpskom narodnom odboru.

U našoj zemlji, ovaj značajan istorijski datum od 2011. godine obeležava se kao Državni praznik. Republika Srbija se sa ponosom i pijetetom seća stotina hiljada civila i ratnika, nevino i junački postradalih u borbama za odbranu i oslobođenje domovine tokom četiri ratne godine (1914-1918.)

Podelite na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Scroll to Top