Komunalna milicija

Na osnovu člana 2. Zakona o komunalnoj miliciji (''Službeni glasnik RS'', broj 49/19), člana 1 Odluke o izmenama i dopunama o gradskoj upravi grada Zrenjanina (''Službeni list grada Zrenjanina, br. 29/19) i člana 1. Odluke o izmenama i dopunama Statuta grada Zrenjanina (''Službeni list grada Zrenjanina'', broj 29/19), u Gradskoj upravi formirano je Odeljenje komunalne milicije, čijim obavljanjem se obezbeđuje izvršvanje poslova iz nadležnosti Grada Zrenjanina, u oblastima, odnosno pitanjima komunalnih delatnosti, zaštiti životne sredine, ljudi i dobara, obezbeđuje zaštita i održavanje reda u korišćenju zemljišta, prostora, lokalnih puteva, ulica i drugih javnih objekata, kao i nesmetano obavljanje zakonom određenih poslova iz nadležnosti grada.  
Poslovi Komunalnih milicionera obavljaju se organizovanim prisustvom komunalnih milicionera na mestima održavanja reda u oblastima:

  1. održavanje komunalnog i drugog zakonom utvrđenog reda od značaja za komunalnu delatnost; Podrazumeva održavanje reda u oblastima: javne čistoće,zauzeća javnih površina, kontrole radnog vremena ugostiteljskih objekata, držanje i zaštita domaćih životinja, zaštita i održavanje zelenih površina i javnih plaža, uređivanje i održavanje pijaca, kućnog reda u stambenim zgradama.

  2. vršenje kontrole nad primenom zakona i drugih propisa i opštih akata iz oblasti komunalne i drugih delatnosti iz nadležnosti Grada;

  3. ostvarivanje nadzora u javnom gradskom, prigradskom i drugom lokalnom saobraćaju, u skladu sa zakonom i propisima Grada;

  4. zaštitu životne sredine, kulturnih dobara, lokalnih puteva, ulica i drugih javnih objekata od značaja za Grad;

  5. podrška sprovođenju propisa kojima se obezbeđuje nesmetano odvijanje života u Gradu, očuvanje dobara i izvršavanje drugih zadataka iz nadležnosti Grada;

  6. vršenje kontrole nad primenom zakona kojim se uređuju državni simboli, osim u odnosu na državne organe, organe Grada i gradskih opština i imaoce javnih ovlašćenja i

  7. drugi poslovi, u skladu sa zakonom.

Poslovi se obavljaju organizovanim prisustvom komunalnih milicionara na mestima održavanja reda, preduzimanjem preventivnih mera i primenom zakonom propisanih ovlašćenja Komunalne milicije.
U svom radu komunalni milicionari rukovode se i principom rada sa najmanjim štetnim posledicama, a sredstva prinude primenjuju se samo kad je to apsolutno nužno i u meri koja je neophodna za izvršenje zadataka bez nepotrebnih štetnih posledica u skladu sa zakonom.


Komunalnom milicijom rukovodi načelnik.


Ovlašćenja i status Komunalne milicije
Ovlašćenja i status komunalnih milicionara propisani su Zakonom o Komunalnoj miliciji (“Službeni list RS“, broj 49/19).

U obavljanju poslova Komunalne milicije, komunalni milicionar ima sledeća ovlašćenja:

  • upozorenje;
  • usmeno naređenje;
  • provera identiteta;
  • dovođenje;
  • zaustavljanje i pregled lica, predmeta i vozila;
  • privremeno oduzimanje predmeta;
  • audio i video snimanje;
  • upotreba sredstava prinude, i to: fizičke snage, sredstava za vezivanje, raspršivača sa nadražujućim dejstvom i službene palice;
  • prikupljanje obaveštenja i
  • druga ovlašćenja u skladu sa zakonom.

Navedena ovlašćenja Komunalne milicije primenjuju se pod uslovima i na način utvrđen zakonom kojim se uređuju poslovi komunalne milicije, zakonom kojim se uređuju unutrašnji poslovi i podzakonskim propisima o policijskim ovlašćenjima i načinu obavljanja policijskih poslova.

Kada je za to ovlašćen zakonom, drugim propisom i opštim aktom Grada, komunalni milicionar može: izdati prekršajni nalog, podneti prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo, podneti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka i obavestiti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti.

Zakonom o Komunalnoj miliciji propisane su prekršajne kazne za ometanje ili sprečavanje komunalnog milicionara u obavljanju poslova komunalne milicije utvrđenih ovim Zakonom, kao i za postupanje suprotno zabrani po kojoj državni organi, privredna društva, preduzetnici, udruženja i druga pravna i fizička lica ne smeju da reprodukuju ili upotrebljavaju uniforme i oznake koje su po boji i oznakama iste ili slične uniformi i oznakama komunalne milicije, odnosno koje mogu da izazovu zabunu da se radi o uniformi ili oznakama komunalne milicije, kao ni da reprodukuju i upotrebljavaju vozila i plovila koja su označena isto ili slično kao vozila i plovila komunalne milicije, odnosno koja mogu da izazovu zabunu da se radi o vozilu i plovilu komunalne milicije.

Komunalni milicionar u obavljanju službene dužnosti ima status službenog lica i uživa krivičnopravnu zaštitu propisanu zakonom.
  
Poslovi Komunalne milicije se obavljaju organizovanim radom u dve smene, 24 časa u toku dana, svakog dana u nedelji.

Komunalna milicija ima sedište u ulici Gimnazijskoj br. 3 i može se kontaktirati putem dežurnog telefona:

  • Centrala dežurni telefon: 023/3150-092 i 065/3150-092

  • Pravna služba: 023/315-5391 i 023/315-5389

  • Načelnik Komunalne milicije: 023/315-5399

  • Mail: komunalna.milicija@grad.zrenjanin.rs