Nastavak saradnje učenika gimnazija iz Hercogenrata i Zrenjanina
- Nekoliko generacija naših učenika putovalo je u Nemačku, a i mladi Nemci su po prvi put imali priliku da vide gde se nalazi Srbija i da ovde nije tako loše, kako smo od njih samih mogli da čujemo. Grad Zrenjanin će podržavati sve dobre projekte, poput ovog sa Hercogenratom, a u toku su i intenzivni razgovori o bratimljenju naših gradova, koji su slične veličine. Nama je u interesu da imamo jedan bratski grad u Nemačkoj, a i oni pokazuju raspoloženje da to i realizuju – kazao je gradonačelnik Janjić.
- Organizovali smo koncert u Muzičkoj školi, bili smo gosti u Muzeju Jugoslavije u Beogradu, gde smo održali i jednu radionicu, posetili smo Gimnaziju u Sremskim Karlovcima i razgovarali o odnosu politike i religije, Petrovaradin i Novi Sad, gde smo prisustvovali i pozorišnoj predstavi u izvođenju "Bitef Teatra". Tipično za ovaj projekat, izmeštamo naše filozofske radionice iz učionice u neke prigodne prostore. Organizujemo i naš časopis, o svemu što smo radili ovde, a već razmišljamo i o našoj poseti Nemačkoj, tokom juna, i mogućnostima saradnje u različitim oblastima. Raduje me što se projekat širi i što deca rastu uz njega – istakla je profesorka Maksić.
- Većina naših učenika po prvi put boravi u nekoj stranoj zemlji i doživljava iskustvo boravka u porodicama svojih domaćina. I mi profesori puno učimo o Srbiji. Da bi se upoznala neka zemlja, neophodno je obići više mesta u njoj, što upravo i činimo. Upoznajemo ljude, istoriju, istoriju religije – posetili smo manastir Kovilj – i na taj način stvaramo predstavu o srpskom identitetu i kako se on gradi – ističe profesorka Šubert.