U okviru trećeg ciklusa aktivnosti “Da nam sela budu bliža” gradonačelnik sa saradnicima danas posetio Taraš 

Šesta stanica u okviru trećeg ciklusa radne aktivnosti gradonačelnika “Da nam sela budu bliža” danas je bio Taraš. Gradonačelnik Simo Salapura sa saradnicima, zamenikom Sašom Santovcem, načelnicom Odeljenja za privredu Gradske uprave Jelenom Travar Miljević i rukovodiocima javnih preduzeća, održao je sastanak u prostorijama mesne zajednice, a potom i obišao poljoprivredno gazdinstvo Igora Ostojića
 
 
 
 
Podsećajući se nedavno realizovanih aktivnosti u tom selu, gradonačelnik je pomenuo veliku ekološku investiciju, čišćenje deponije u koje je uloženo 40 miliona dinara, a značajna sredstva su uložena i u rekonstrukciju škole.
- Uz pomoć pokrajinskog i gradskog budžeta uloženo je oko 4,5 miliona i tu nećemo stati, jer je sledeće što treba da uradimo zamena kotla za grejanje i zamena oluka na školi. Nastavljamo da podržavamo taraške poljoprivrednike koji koriste skelu i ovogodišnji ugovor o njenom funkcionisanju vredan je 9 miliona dinara. U junu nas očekuje poznata manifestacija, “Dani taraških roda”, koju će grad podržati kao i do sada - istakao je gradonačelnik Salapura. 
 
 
 
 
Prokomentarisao je i posetu porodici Ostojić, koja se bavi organskom proizvodnjom.
- Da sela imaju perspektivu dokaz je i poljoprivredno gazdinstvo Ostojić, četvoročlana porodica sa dvoje male dece, koji su do pre dve godine živeli u Zrenjaninu. Koristili su podsticaje grada kroz konkurs za organsku proizvodnju i upravo najavljujemo da ćemo u narednom periodu, u mesecu junu, raspisati novi, treći poziv. Pokazalo se da ima zainteresovanih za organsku proizvodnju i Taraš je, pored programa koji su posvećeni rodama, postao poznat i po organskoj proizvodnji kojom se bavi više domaćinstava.  
 
 
 
 
Igor Ostojić kaže da mu podsticajna sredstva koja dobija od grada dosta znače u proizvodnji kojom se bavi, da procedura za konkurisanje nije komplikovana i da je sredstva na najbolji način iskoristio za nabavku semenskog materijala i mehanizacije. 
- Moje gazdinstvo pripada grupi malih gazdinstava, s obzirom da obrađujemo dvadesetak hektara zemlje. Od toga smo na hektaru ipo zasnovali organsku proizvodnju, trenutno smo u trećoj godini konverzije i ove godine bi trebalo da dobijemo sertifikat - objašnjava Ostojić i dodaje da je u Tarašu tradicija da se proizvodi povrće, čime se i on bavi.
 
- Ta tradicija prisutna je kroz generacije i u mojoj porodici, brat i ja smo je nastavili i proizvodimo prvenstveno krompir i kupus, a svake godine unosimo u proizvodnju i neke nove kulture, kao što su krastavac, kukuruz šećerac, cvekla - kaže on. 
 
 
 
 
Predsednica Saveta mesne zajednice Taraš Dragana Žegarac pozdravlja aktivnost “Da nam sela budu bliža”, kao veoma korisnu i kao mogućnost da se u razgovoru sa gradonačelnikom i njegovim saradnicima dođe do rešenja za određene probleme.
- Rešili smo probleme sa skelom i divljom deponijom, rešavamo one u vezi sa rasvetom, priključenjem na gasnu mrežu, meštani nam se tim povodima i najčešće obraćaju. Jedan od problema je i put na ulazu u Taraš i put ka raskrnici puteva za Melence i Kumane koji nije završen, a takođe pokušavamo da dobijemo na korišćenje nekadašnji Dom kulture, koji nam je neophodan za rad nekoliko naših udruženja - navela je predsednica Saveta MZ Taraš.    
 

Slike

  • /uploads/attachment/vest/7472/DA_NAM_SELA_BUDU_BLIZA_2024_TARAS_0.jpg