Povodom Svetskog dana osoba sa Daunovim sindromom gradonačelnik ugostio mlade iz Udruženja za pomoć MNRO „Suncokret“

Povodom 21. marta, Svetskog dana osoba sa Daunovim sindromom, gradonačelnik Simo Salapura ugostio je danas u svom kabinetu četvoro mladih članova Udruženja za pomoć MNRO – „Suncokret“.

 


Tokom veoma srdačnog i spontanog razgovora o brojnim temama uručili su gradonačelniku poklone koje su sami izradili na kreativnim radionicama udruženja i pokazali da su i oni, kao i gradonačelnik, danas obuli rasparene čarape različitih boja, što je jedan od simbola obeležavanja ovog dana - prihvatanje različitosti.

 

 

MNRO – „Suncokret“ postoji od 1973. godine i okuplja mlade ljude sa mentalnim poteškoćama, njihove roditelje, stručnjake, volontere i sve ljude dobre volje koji su prepoznali sebe u tome. Podršku tom udruženju, kroz različite načine, pruža i Grad Zrenjanin.
- Članovi našeg udruženja koji imaju takozvani Daunov sindrom pozvani su da se na ovakav način obeleži njihov dan i to je prvi put za sve ove godine, koliko ja znam, da budemo gosti ovde u kabinetu gradonačelnika. Oni su veoma srećni, mislim da jutros nisu mogli ni da spavaju, jer, koliko god da poznaju Simu Salapuru koji je prisutan u dobrom delu njihovih života, ovo je za njih nešto posebno, osetili su se važnim jer su u ovom prostoru. Mnogo su srećni i jako im je značajan ovaj dan, svesni su oni toga da su prepoznati, da su deo svega ovoga i da su deo lokalne zajednice i da ovim poklonima koje su doneli pokazuju koliko toga mogu i znaju, šta rade i koliko su vredni i kvalitetni, koliko mogu da budu sastavni deo zajednice – kazala je ona i ukazala da bi ovaj dan trebalo da se „provuče“ kroz svih 365 dana u godini.

 


Govoreći o poklonima koje su doneli, Ružica Tomić je istakla da su ovi mladi ljudi bili izuzetno ponosni, što se moglo videti i prilikom dodele poklona, budući da ih sami izrađuju na radionici sa dve veoma kreativne radioničarke.
- One pred njih postavljaju prilično zahtevne zadatke, ali oni to lepo isprate i mnogo toga radimo na radionicama, a moja ideja i jeste da oni to što rade tamo u prostorijama udruženja mogu da podnesu i kući i da na taj način kvalitetno ispunjavaju vreme kod kuće.  U udruženju imamo i pet razboja tako da se i time bavimo, a naši radovi su vrlo prepoznatljivi kada ih rado izlažemo i tokom raznih dešavanja i manifestacija u gradu – dodala je Ružica Tomić.

 

 

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom, simbolično, obeležava se 21. marta, jer je Daunov sindrom posledica postojanja jednog hromozoma više u ćelijama deteta, te ova deca imaju u svojim ćelijama umesto dva, tri hromozoma, na 21. hromozomskom paru.
Procenjuje se da se jedna od 733 bebe rodi s ovakvim sindromom, dok Ujedinjene nacije navode da je procenjena incidencija Daunovog sindroma širom sveta između 1 na 1000 i 1 na 1100 novorođenčadi.

 

 

Slike

  • /uploads/attachment/vest/7766/DAUNOV_SINDROM_2025_00.jpg