Gradonačelnik povodom Praznika grada: sećanje na slavne pretke najbolja vodilja za budućnost
Povodom 17. novembra, dana oslobođenja u Prvom svetskom ratu i Praznika grada Zrenjanina, sinoć je u Kulturnom centru Zrenjanina održana svečana akademija, uz vrhunski kulturni događaj - nastup Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane “Stanislav Binički” i vokalne solistkinje Milice Dosković. Prisutnima se obratio gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić i čestitao sugrađanima Praznik grada, sto prvu godišnjicu od oslobođenja u Velikom ratu. Rekao je da smo se i ove godine , kao i prethodnih, okupili da bi odali počast oslobodiocima grada i još jednom prisetili njihovih herojskih dela, njihove veličine u vremenu i podviga koji zauzimaju posebno mesto u istoriji i letopisima ovog grada.
- Prvi svetski rat okončan je u našem gradu, tadašnjem Velikom Bečkereku, 17. novembra 1918. godine. Nakon što je Prvi srpski narodni odbor postavio temelje za preuzimanje vlasti u gradu i doneo dalekosežne odluke po budućnost srpskog naroda na ovim prostorima, u grad je stigla srpska vojska, pešadijska brigada Gvozdenog puka “Knjaz Mihajlo”, na čelu sa pukovnikom Dragutinom Ristićem - Brigadirom - podsetio je gradonačelnik na istorijske činjenice i istakao da su tada zaštitu srpske vojske imali ne samo srpski, već i svi drugi narodi koji ovde vekovima zajedno žive.
- To je nešto čime se ponosimo, nešto što nam svima može služiti na čast i nešto što je naša obaveza da sačuvamo, kroz sve istorijske okolnosti i promene u kojima smo se nalazili. Brojne promene državnog i društvenog uređenja uticale su i na razvoj grada, a on se, uz tri imena, nalazio u državi sa čak devet različitih naziva. Od Velikog Bečkereka u Austrougarskoj monarhiji, preko Petrovgrada u Kraljevini Jugoslaviji, sve do današnjeg Zrenjanina, u našoj Republici Srbiji - kazao je Janjić.
Još je rekao da sećanjem na naše slavne pretke ispisujemo danas nove stranice razvoja, i grada Zrenjanina i srednjeg Banata.
- Činimo to kroz brojne investicije, kroz nova radna mesta, kroz nove fabrike u našim industrijskim zonama. U ovom trenutku u Zrenjaninu se završava ili gradi 500 stanova, što nije zabeleženo pune tri decenije, a ne treba posebno ukazivati da je gradnja stanova najbolji pokazatelj svih privrednih kretanja. Posle punih 27 godina gradimo novi most preko Begeja i završavamo obilaznicu oko grada. Rešavanje tog velikog saobraćajnog problema donosi nam i naredne kapitalne investicije, čiji početak realizacije očekujemo već naredne godine - autoputevi do Beograda i Novog Sada, o čemu se dogovara na najvišem državnom nivou. Uređujemo i naš Begej i obale, gradimo novi pristan, proširujemo Centralnu pijacu, dodatno ulažemo i u sportsku infrastrukturu, organizaciju velikih sportskih događaja i takmičenja, planiramo gradnju nove velike srednje škole - naveo je gradonačelnik.
Zaključio je da sve to predstavlja samo deo aktivnosti i stalnih napora da Zrenjanin bude dobro mesto za život i za rad, te da kao što je i pre sto jedne godine imao značajnu ulogu u srpskom nacionalnom korpusu, naš grad i danas ima svoje važno mesto u privrednom i svakom drugom razvoju države Srbije.
Nakon obraćanja gradonačelnika, nastupili su orkestar i hor Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane “Stanislav Binički” iz Beograda, pod upravom Katarine Božić. Izveli su prigodan repertoar rodoljubivih i tradicionalnih srpskih pesama, a kao solista nastupila je naša sugrađanka Milica Dosković, članica Opere Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.
U sklopu obeležavanja Praznika grada otvorena je i prigodna izložba u Narodnom muzeju “Portreti narodnog kralja u umetničkim delima u prošlosti i sadašnjosti”, autora Hadži Zorana Lazina.