Градоначелник поводом Празника града: сећање на славне претке најбоља водиља за будућност
Поводом 17. новембра, дана ослобођења у Првом светском рату и Празника града Зрењанина, синоћ је у Културном центру Зрењанина одржана свечана академија, уз врхунски културни догађај - наступ Уметничког ансамбла Министарства одбране “Станислав Бинички” и вокалне солисткиње Милице Досковић. Присутнима се обратио градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић и честитао суграђанима Празник града, сто прву годишњицу од ослобођења у Великом рату. Рекао је да смо се и ове године , као и претходних, окупили да би одали почаст ослободиоцима града и још једном присетили њихових херојских дела, њихове величине у времену и подвига који заузимају посебно место у историји и летописима овог града.
- Први светски рат окончан је у нашем граду, тадашњем Великом Бечкереку, 17. новембра 1918. године. Након што је Први српски народни одбор поставио темеље за преузимање власти у граду и донео далекосежне одлуке по будућност српског народа на овим просторима, у град је стигла српска војска, пешадијска бригада Гвозденог пука “Књаз Михајло”, на челу са пуковником Драгутином Ристићем - Бригадиром - подсетио је градоначелник на историјске чињенице и истакао да су тада заштиту српске војске имали не само српски, већ и сви други народи који овде вековима заједно живе.
- То је нешто чиме се поносимо, нешто што нам свима може служити на част и нешто што је наша обавеза да сачувамо, кроз све историјске околности и промене у којима смо се налазили. Бројне промене државног и друштвеног уређења утицале су и на развој града, а он се, уз три имена, налазио у држави са чак девет различитих назива. Од Великог Бечкерека у Аустроугарској монархији, преко Петровграда у Краљевини Југославији, све до данашњег Зрењанина, у нашој Републици Србији - казао је Јањић.
Још је рекао да сећањем на наше славне претке исписујемо данас нове странице развоја, и града Зрењанина и средњег Баната.
- Чинимо то кроз бројне инвестиције, кроз нова радна места, кроз нове фабрике у нашим индустријским зонама. У овом тренутку у Зрењанину се завршава или гради 500 станова, што није забележено пуне три деценије, а не треба посебно указивати да је градња станова најбољи показатељ свих привредних кретања. После пуних 27 година градимо нови мост преко Бегеја и завршавамо обилазницу око града. Решавање тог великог саобраћајног проблема доноси нам и наредне капиталне инвестиције, чији почетак реализације очекујемо већ наредне године - аутопутеви до Београда и Новог Сада, о чему се договара на највишем државном нивоу. Уређујемо и наш Бегеј и обале, градимо нови пристан, проширујемо Централну пијацу, додатно улажемо и у спортску инфраструктуру, организацију великих спортских догађаја и такмичења, планирамо градњу нове велике средње школе - навео је градоначелник.
Закључио је да све то представља само део активности и сталних напора да Зрењанин буде добро место за живот и за рад, те да као што је и пре сто једне године имао значајну улогу у српском националном корпусу, наш град и данас има своје важно место у привредном и сваком другом развоју државе Србије.
Након обраћања градоначелника, наступили су оркестар и хор Уметничког ансамбла Министарства одбране “Станислав Бинички” из Београда, под управом Катарине Божић. Извели су пригодан репертоар родољубивих и традиционалних српских песама, а као солиста наступила је наша суграђанка Милица Досковић, чланица Опере Српског народног позоришта у Новом Саду.
У склопу обележавања Празника града отворена је и пригодна изложба у Народном музеју “Портрети народног краља у уметничким делима у прошлости и садашњости”, аутора Хаџи Зорана Лазина.