Počast pioniru olimpijskog pokreta - 160 godina od rođenja dr Ferenca Kemenja, venci Grada Zrenjanina, Sportskog saveza i zrenjaninskih olimpijaca
“Danas smo se okupili da obeležimo 160 godina od rođenja dr Kemenja, pionira olimpijskog pokreta i osnivača modernih olimpijskih igara, a naravno i preteče nečega što se danas zove “Zrenjanin, grad sporta” i posebno sam zahvalan našim olimpijcima što su u ovim specifičnim uslovima takođe prisutni, da zajedno obeležimo ovaj značajan datum, kao i što su podržali kandidaturu našeg grada za titulu “Evropski grad sporta” 2021. godine. Ovo je prilika i da se podsetimo naše bogate sportske istorije, jer je dr Kemenj neko ko je ostavio pečat ne samo u nekadašnjem Bečkereku, već i u Evropi, a mi se trudimo da na ovakav način ukažemo i na znamenite događaje i sugrađane, koji treba da budu inspiracija nekim budućim naraštajima, da baštine ono čime se ponosimo godinama i decenijama”, istakao je Salapura i podsetio da je Zrenjanin do sada imao 43 učesnika na Olimpijskim igrama, sportista, sportskih funkcionera i sudija, a da su sportisti iz našeg grada osvojili 23 olimpijske medalje.
Momir Rnić je tri puta učestvovao na Olimpijskim igrama, kao član rukometne reprezentacije Jugoslavije, u Los Anđelesu je 1984. godine postao i olimpijski šampion, a u Seulu 1988. godine osvajač bronzane medalje. Kaže da se danas u Zrenjaninu obeležava važan sportski jubilej, što daje posebnu težinu kada se zna koliko je naš grad dao i učinio za sport.
“Zaista, u kojoj god sredini da se nađem, a dosta putujem, čujem komentare da li je moguće da iz jedne relativno male sredine potekne tako velik broj poznatih sportista, koje ljudi prepoznaju čak i po imenima. Zrenjanin treba time da se ponosi, i da nastavi tu tradiciju, i da to bude uzor i podsticaj svim mladim ljudima koji tek počinju da se bave sportom. Mladi treba da se bave sportom, pre svega, radi zdravlja i mnogo bitnih stvari koje će ih skloniti s ulice i omogućiti normalan, zdrav život, stvoriti navike i disciplinovati za kasnije životne obaveze i izgraditi kao ličnosti. U doba mojih nastupa na Olimpijskim igrama, a bilo ih je tri - u Moskvi, Los Anđelesu i Seulu, imali smo dosta uspeha, puno učesnika, osvajali smo medalje i mogu s ponosom da kažem da smo više nego uspešno predstavljali grad Zrenjanin, ne samo u bivšoj Jugoslaviji, već i znatno šire. Bilo je zadovoljstvo videti da je na olimpijskom postolju neko iz Zrenjanina, grada od stotinak hiljada stanovnika, a da tu čast nemaju daleko veći, milionski gradovi. Zaista treba da se time ponosimo, a ovaj grad to prepoznaje i neguje”, poručio je popularni “Čape”.
“Ne samo da sam uspeo da budem u nacionalnom olimpijskom timu, već i da na igrama u Moskvi i Los Anđelesu osvojim dve medalje. To je bio neki dečački san pretvoren u realnost i nešto najlepše za svakog sportistu. Za Zrenjanin je karakteristično da ima taj duh olimpizma, tradiciju i raznovrsnost sportskih disciplina i kada sam ja bio mali, idoli su bili, i u Zrenjaninu i tadašnjoj Jugoslaviji, rvač Branislav Simić i bokser Zvonko Vujin. To se nastavlja, nas su nasledili mlađi takmičari iz Zrenjanina i znamo dobro rezultate braće Grbić, Bodiroge, odbojkašica, i ta tradicija osvajanja olimpijskih medalja je nastavljena od sportista koji su ponikli u Zrenjaninu”, rekao je Stanulov.