Почаст пиониру олимпијског покрета - 160 година од рођења др Ференца Кемења, венци Града Зрењанина, Спортског савеза и зрењанинских олимпијаца
“Данас смо се окупили да обележимо 160 година од рођења др Кемења, пионира олимпијског покрета и оснивача модерних олимпијских игара, а наравно и претече нечега што се данас зове “Зрењанин, град спорта” и посебно сам захвалан нашим олимпијцима што су у овим специфичним условима такође присутни, да заједно обележимо овај значајан датум, као и што су подржали кандидатуру нашег града за титулу “Европски град спорта” 2021. године. Ово је прилика и да се подсетимо наше богате спортске историје, јер је др Кемењ неко ко је оставио печат не само у некадашњем Бечкереку, већ и у Европи, а ми се трудимо да на овакав начин укажемо и на знамените догађаје и суграђане, који треба да буду инспирација неким будућим нараштајима, да баштине оно чиме се поносимо годинама и деценијама”, истакао је Салапура и подсетио да је Зрењанин до сада имао 43 учесника на Олимпијским играма, спортиста, спортских функционера и судија, а да су спортисти из нашег града освојили 23 олимпијске медаље.
Момир Рнић је три пута учествовао на Олимпијским играма, као члан рукометне репрезентације Југославије, у Лос Анђелесу је 1984. године постао и олимпијски шампион, а у Сеулу 1988. године освајач бронзане медаље. Каже да се данас у Зрењанину обележава важан спортски јубилеј, што даје посебну тежину када се зна колико је наш град дао и учинио за спорт.
“Заиста, у којој год средини да се нађем, а доста путујем, чујем коментаре да ли је могуће да из једне релативно мале средине потекне тако велик број познатих спортиста, које људи препознају чак и по именима. Зрењанин треба тиме да се поноси, и да настави ту традицију, и да то буде узор и подстицај свим младим људима који тек почињу да се баве спортом. Млади треба да се баве спортом, пре свега, ради здравља и много битних ствари које ће их склонити с улице и омогућити нормалан, здрав живот, створити навике и дисциплиновати за касније животне обавезе и изградити као личности. У доба мојих наступа на Олимпијским играма, а било их је три - у Москви, Лос Анђелесу и Сеулу, имали смо доста успеха, пуно учесника, освајали смо медаље и могу с поносом да кажем да смо више него успешно представљали град Зрењанин, не само у бившој Југославији, већ и знатно шире. Било је задовољство видети да је на олимпијском постољу неко из Зрењанина, града од стотинак хиљада становника, а да ту част немају далеко већи, милионски градови. Заиста треба да се тиме поносимо, а овај град то препознаје и негује”, поручио је популарни “Чапе”.
“Не само да сам успео да будем у националном олимпијском тиму, већ и да на играма у Москви и Лос Анђелесу освојим две медаље. То је био неки дечачки сан претворен у реалност и нешто најлепше за сваког спортисту. За Зрењанин је карактеристично да има тај дух олимпизма, традицију и разноврсност спортских дисциплина и када сам ја био мали, идоли су били, и у Зрењанину и тадашњој Југославији, рвач Бранислав Симић и боксер Звонко Вујин. То се наставља, нас су наследили млађи такмичари из Зрењанина и знамо добро резултате браће Грбић, Бодироге, одбојкашица, и та традиција освајања олимпијских медаља је настављена од спортиста који су поникли у Зрењанину”, рекао је Станулов.