Poseta učenika gimnazije iz Hercogenrata (Nemačka) Zrenjaninu - deset godina međusobne saradnje i aktivnosti, u okviru projekta "Minerva"
- Iz ovog projekta svi mi možemo da steknemo nova iskustva, nova znanja i prijateljstva, to je prepoznao i Grad Zrenjanin koji podržava projekat i to će nastaviti i u narednom periodu. Siguran sam da će vam boravak u Zrenjaninu ostati u lepom sećanju, da ćete odavde poneti lepe uspomene i da će neko od vas ponovo doći u naš grad, među svoje nove prijatelje - poručio je zamenik Santovac gostima iz Hercogenrata.
- Stvorena su brojna prijateljstva i vidim da se ona nastavljaju i u ovoj grupi učenika, da će oni nastaviti da se druže. Ovaj projekat jeste i ulaganje u budućnost, zajedno s vama, da nakon određenih godina budete u prilici, kroz određene projekte i neka vaša angažovanja u životu, da ponovo dolazite u Srbiju i Zrenjanin, da uspostavljate saradnju ne samo između dva grada, nego i dve države - kazao je Radaković i dodao da neposredno upoznavanje učenika, kroz boravak u porodicama, doprinosi i zbližavanju porodica i otvaranju mnogih vrata.
- To iskustvo i takvo druženje su najbitniji u ovom projektu. Imamo još primera da su se deca međusobno posećivala i van projekta. Organizujemo četiri puta godišnje i on-lajn forum, u kom učestvuju nekadašnji učenici, pa je to još jedna prilika za negovanje prijateljstva i održavanje kontakta. Forumu su se pridružile i neke druge škole iz Nemačke i Srbije, pa se tako ta priča i širi, a redovno učestvuje u njemu i do 70 učesnika. Projekat “Minerva” podržavaju i roditelji nemačke dece i žele da se on i dalje razvija. Ovde je s nama i Aleksandra Dubar, koja je izrazila želju da dođe u Zrenjanin s decom i na ovakav način iskoristi svoj godišnji odmor. I drugi roditelji žele da se angažuju, a među njima ima i onih koji su iz Srbije i na taj način žele da reprezentuju zemlju porekla i predstave je u što lepšem svetlu. Kada smo počinjali s projektom pre deset godina, nismo mogli ni da zamislimo kakva će biti njegova dimenzija i koliko će dece i profesora u njemu učestvovati. Njegov dosadašnji rezultat pred nas donosi i nove zadatke i izazove, a moja želja je da on i dalje živi i da se razvija - istakao je profesor Beker.
- Projekte treba negovati, jer oni predstavljaju prijateljstvo koje traje godinama. I profesor Beker i ja bili smo u projektu sa svojom vlastitom decom u prethodnim godinama i svedoci smo da filozofija može biti moćno terapeutsko oruđe za ovu generaciju, koja je imala velikih poteškoća nakon pandemije, tokom koje je upravo nedostatak komunikacije narušavao ključne ljudske i međuljudske odnose. Naše metode koje koristimo u radionicama su takve prirode da se zaiskre oči učenika, da se ponekad pojavi i suza i da zaista filozofija pokazuje tu moć da pomogne mladim ljudima da pronađu sopstveni identitet u ovim teškim vremenima. Ovaj projekat nudi mogućnost, i već to i daje, da od svih vas stvori još bolje ljude, a najveći njegov kvalitet je što uspostavljena prijateljstva traju - poručila je gimnazijalcima profesorka Maksić i podsetila da je pokrenuta i inicijativa za bratimljenje gradova Zrenjanina i Hercogenrata, jer za tako nešto ima osnova u svim segmentima.