Prvi Srpski narodni odbor na teritoriji Austrougarske monarhije formiran je pre 104 godine u Velikom Bečkereku - odata počast osnivačima
“Osnovan je tog dana Srpski narodni odbor, prvi takve vrste u Vojvodini, koja je tada još bila u sastavu Austrougarske monarhije. U ovoj zgradi, okupili su se najumniji naši sunarodnici tog vremena, predvođeni dr Slavkom Županskim. Odbor je brojao devet članova. Za predsednika je izabran Andrija Vasić, za potpredsednike Slavko Županski i Živojin Terzin. Za počasnog predsednika izabran je stari vođa Srba, advokat dr Emil Gavrila, u to vreme interniran u Mađarskoj. Odbor je formiran sa važnim zadatkom i misijom da okupi raspoložive snage za preuzimanje vlasti nakon okončanja rata. Formirana je i Srpska narodna garda, koja je potom odigrala ključnu ulogu u danima pred oslobođenje”, podsetio je gradonačelnik na istorijske događaje koji su najavili okončanje Prvog svetskog rata na ovim prostorima i velike istorijske promene koje su ubrzo usledile.
“Krajem oktobra meseca, srpska vojska još nije prešla Savu i Dunav. Još uvek su ovde ostaci austrougarske vojske, a oni su (članovi SNO) doneli ključne odluke, noseći u sebi duh patriotizma i veliku mudrost, jer je tada trebalo pregovarati sa organima vlasti, dobiti oružje za Srpsku narodnu gardu, koja je mirnim putem preuzela ključne objekte u gradu - poštu, državnu banku, železničku stanicu. Bili su vizionari koji su gledali u budućnost i to je ono što treba da nam bude putokaz, ta njihova veličina i ta mudrost”, rekao je Radaković i citirao našeg velikog prosvetitelja Dositeja Obradovića: “Ja ljubim svoj narod, govoreći pravdu i istinu”.
“Ovo je tek početak radova, trenutno su u fazi uređenja fasade i krovne konstrukcije, što je neophodno da bi se dalje nastavilo, onako kako je predviđeno. Očekujemo da će kuća zasijati u punom sjaju, a samim tim i izložbena postavka i predmeti koje je muzej dobio na poklon od porodice. Želja nam je da sačuvamo autentičnost objekta, prvobitan prostor u kom su ti ljudi živeli i stvarali, ne samo Slavko Županski, već i cela porodica, uključujući i Dragišu Brašovana, koji je rekonstruisao kuću i takođe jedno vreme živeo ovde”, kazao je Vorgić, podsećajući da je jedan od najčuvenijih srpskih arhitekata prošlog veka bio rođeni brat supruge dr Slavka Županskog, Anice.