Први Српски народни одбор на територији Аустроугарске монархије формиран је пре 104 године у Великом Бечкереку - одата почаст оснивачима
“Основан је тог дана Српски народни одбор, први такве врсте у Војводини, која је тада још била у саставу Аустроугарске монархије. У овој згради, окупили су се најумнији наши сународници тог времена, предвођени др Славком Жупанским. Одбор је бројао девет чланова. За председника је изабран Андрија Васић, за потпредседнике Славко Жупански и Живојин Терзин. За почасног председника изабран је стари вођа Срба, адвокат др Емил Гаврила, у то време интерниран у Мађарској. Одбор је формиран са важним задатком и мисијом да окупи расположиве снаге за преузимање власти након окончања рата. Формирана је и Српска народна гарда, која је потом одиграла кључну улогу у данима пред ослобођење”, подсетио је градоначелник на историјске догађаје који су најавили окончање Првог светског рата на овим просторима и велике историјске промене које су убрзо уследиле.
“Крајем октобра месеца, српска војска још није прешла Саву и Дунав. Још увек су овде остаци аустроугарске војске, а они су (чланови СНО) донели кључне одлуке, носећи у себи дух патриотизма и велику мудрост, јер је тада требало преговарати са органима власти, добити оружје за Српску народну гарду, која је мирним путем преузела кључне објекте у граду - пошту, државну банку, железничку станицу. Били су визионари који су гледали у будућност и то је оно што треба да нам буде путоказ, та њихова величина и та мудрост”, рекао је Радаковић и цитирао нашег великог просветитеља Доситеја Обрадовића: “Ја љубим свој народ, говорећи правду и истину”.
“Ово је тек почетак радова, тренутно су у фази уређења фасаде и кровне конструкције, што је неопходно да би се даље наставило, онако како је предвиђено. Очекујемо да ће кућа засијати у пуном сјају, а самим тим и изложбена поставка и предмети које је музеј добио на поклон од породице. Жеља нам је да сачувамо аутентичност објекта, првобитан простор у ком су ти људи живели и стварали, не само Славко Жупански, већ и цела породица, укључујући и Драгишу Брашована, који је реконструисао кућу и такође једно време живео овде”, казао је Воргић, подсећајући да је један од најчувенијих српских архитеката прошлог века био рођени брат супруге др Славка Жупанског, Анице.