U šetnji gradskim ulicama, povodom Svetskog dana belog štapa - slepi i slabovidi deo su naše zajednice, poštujmo njihove potrebe
- Drago mi je kada čujem od samih članova i rukovodstva da smo u rešavanju nekih problema i ukupnim odnosom prema organizaciji slepih i slabovidih istaknuti kao primer među lokalnim samoupravama u našoj zemlji. Naravno, uvek postoje stvari koje treba rešavati u nekom narednom periodu. Žao mi je što na ovim skupovima nema predstavnika iz drugih lokalnih samouprava, jer je u pitanju ipak regionalna organizacija i dobro bi bilo da se u njen rad uključe i slepa lica s teritorije drugih opština - rekao je Santovac.
- Problemi se kreću od onih fizičke prirode, kada je potrebno poboljšati i rešavati pristupačnost okruženja u kom se ova lica kreću, uvesti možda neke zvučne semafore, ali su mnogo češći problemi koji su uslovljeni nepažnjom, nerazumevanjem i nebrigom sugrađana, od neuslovnog parkiranja motornih vozila i bicikala, do postavljanja različitih reklamnih panoa i drugih prepreka na trotoare i staze kojima se kreću svi pešaci, pa i oni koji su slepi i slabovidi - ukazao je Santovac.
- Naš najmlađi član je devojčica od tri godine, imamo nekoliko članova školskog uzrasta, dece koja su u inkluzivnom obrazovanju i u školi za decu oštećenog vida. S lokalnom samoupravom ostvarujemo odličnu saradnju i posebno se na tome zahvaljujem gradonačelniku, njegovom zameniku i Odeljenju za društvene delatnosti, koje pruža dobru podršku deci koja su u procesu obrazovanja, obezbeđuje im lične asistente i putne troškove. Možemo reći da u Srbiji prednjačimo u tome i da nas drugi gradovi uzimaju kao primer - istakao je Križik i dodao da se danas obeležava Dan belog štapa, jer je beli štap prihvaćen kao simbol nezavisnosti, slobode, samostalnosti i poverenja slepih i slabovidih osoba.