Zrenjanin prvi grad u Srbiji u projektu “Pametni sistem prikupljanja ambalažnog otpada”: za promenu svesti građana o značaju reciklaže i načinu odlaganja otpada
“Ta činjenica stavlja grad Zrenjanin na visoko mesto gradova posvećenih održivom ekološkom razvoju, “Zelenoj agendi” i korišćenju obnovljivih izvora energije”, rekao je i dodao da je upravo s nemačkom organizacijom GIZ, pre samo dvadesetak dana, najavljen početak još jednog ekološkog projekta, na temu promociju korišćenja solarne energije.
“Zašto je potrebno da unapredimo upravljanje otpadom? Pre svega, to će nam pomoći da smanjimo zagađenje oko lokacija gde se upravlja otpadom, jer se reciklirani proizvodi mogu ponovo upotrebiti. Drugo, u skladu sa Pariskim sporazumom, reciklažom će se smanjiti potrošnja energije. Takođe je to dobro za građane Zrenjanina i drugih gradova, koji mogu imati finansijske koristi od ovog projekta, odnosno povraćaj dela novca kada donesu proizvode za reciklažu u stanicu za reciklažu, ali će takođe imati koristi i od boljeg kvaliteta vazduha, boljeg kvaliteta vode i boljeg okruženja, uopšte”, objasnila je Lirman.
“Ministarstvo zaštite životne sredine je krovna institucija za definisanje strateškog okvira za zelenu tranziciju i s tim u vezi, 2020. godine pripremili smo mapu za cirkularnu ekonomiju u Srbiji, kao prvi dokument ove vrste u regionu. Januara ove godine donešen je i Program upravljanja otpadom u Republici Srbiji, kao i Program razvoja cirkularne ekonomije, koji je u nacrtu i čije se usvajanje očekuje do kraja godine. Ministarstvo podržava projekat “Pametno recikliraj” i pozdravljamo inicijativu da se sa sistemom prikupljanja otpada u pametnim uređajima započne baš u Zrenjaninu, kao konkretnoj lokalnoj samoupravi i da će poslužiti kao dobar model i za ostale lokalne samouprave u Srbiji”, istakla je Hadži Stošić.
“Ceo proces, od markiranja proizvoda do sakupljanja ambalažnog otpada, je potpuno nov u Srbiji i za nas je važno da vidimo kako će građani reagovati na ovakav vid reciklaže ambalažnog otpada. Sistem nam omogućava da imamo informaciju o popunjenosti pametnih mašina, što će olakšati sakupljanje otpada. Svi procesi u okviru projekta biće praćeni i optimizovani u skladu sa potrebama građana”, rekla je direktorka “Sekopaka” Violeta Belanović Kokir.
“Ono što ovaj projekat čini drugačijim jeste napredno IT rešenje koje se zasniva na primeni koncepta jedinstvenog koda za svaku jedinicu ambalaže. Na ovaj način ostvaruju se veća efikasnost i transparentnost u procesu reciklaže”, navela je Petljanski Kiš.