Зрењанин први град у Србији у пројекту “Паметни систем прикупљања амбалажног отпада”: за промену свести грађана о значају рециклаже и начину одлагања отпада
“Та чињеница ставља град Зрењанин на високо место градова посвећених одрживом еколошком развоју, “Зеленој агенди” и коришћењу обновљивих извора енергије”, рекао је и додао да је управо с немачком организацијом GIZ, пре само двадесетак дана, најављен почетак још једног еколошког пројекта, на тему промоцију коришћења соларне енергије.
“Зашто је потребно да унапредимо управљање отпадом? Пре свега, то ће нам помоћи да смањимо загађење око локација где се управља отпадом, јер се рециклирани производи могу поново употребити. Друго, у складу са Париским споразумом, рециклажом ће се смањити потрошња енергије. Такође је то добро за грађане Зрењанина и других градова, који могу имати финансијске користи од овог пројекта, односно повраћај дела новца када донесу производе за рециклажу у станицу за рециклажу, али ће такође имати користи и од бољег квалитета ваздуха, бољег квалитета воде и бољег окружења, уопште”, објаснила је Лирман.
“Министарство заштите животне средине је кровна институција за дефинисање стратешког оквира за зелену транзицију и с тим у вези, 2020. године припремили смо мапу за циркуларну економију у Србији, као први документ ове врсте у региону. Јануара ове године донешен је и Програм управљања отпадом у Републици Србији, као и Програм развоја циркуларне економије, који је у нацрту и чије се усвајање очекује до краја године. Министарство подржава пројекат “Паметно рециклирај” и поздрављамо иницијативу да се са системом прикупљања отпада у паметним уређајима започне баш у Зрењанину, као конкретној локалној самоуправи и да ће послужити као добар модел и за остале локалне самоуправе у Србији”, истакла је Хаџи Стошић.
“Цео процес, од маркирања производа до сакупљања амбалажног отпада, је потпуно нов у Србији и за нас је важно да видимо како ће грађани реаговати на овакав вид рециклаже амбалажног отпада. Систем нам омогућава да имамо информацију о попуњености паметних машина, што ће олакшати сакупљање отпада. Сви процеси у оквиру пројекта биће праћени и оптимизовани у складу са потребама грађана”, рекла је директорка “Секопака” Виолета Белановић Кокир.
“Оно што овај пројекат чини другачијим јесте напредно ИТ решење које се заснива на примени концепта јединственог кода за сваку јединицу амбалаже. На овај начин остварују се већа ефикасност и транспарентност у процесу рециклаже”, навела је Петљански Киш.