“Da nam sela budu bliža” u Botošu: rešavanje infrastrukturnih problema kao jedan od uslova za ostanak na selu, velik potencijal bioelektrane
- U pitanju su infrastrukturni projekti ili projekti investicionog održavanja, asfaltiranje jedne duže ulice, 1,3 kilometra, čišćenje divlje deponije, pomoć u obnovi prostora namenjenog udruženju penzionera, ali razgovarali smo i o problemima koji su ovde prisutni, pre svega o komasaciji koja se odužila i ušla u devetu godinu. Načinili smo redosled koraka kojima ćemo pokušati da završimo taj težak proces, koji ide na štetu svih meštana Botoša. U lošem stanju je i lokalni put od Banatskog Despotovca do Botoša, ukupna vrednost te investicije, odnosno sanacije puta, je 27 miliona dinara i namera nam je da to realizujemo kroz ugovor o javno-privatnom partnerstvu - rekao je gradonačelnik.
- Botoš je staro naselje, ove godine slavimo 685 godina od osnivanja sela, nadam se da ćemo sve poteškoće koje imamo prebroditi i, u saradnji s Gradom Zrenjaninom, da će ono što je obećano biti i ispunjeno. Drago nam je i što ćemo od jeseni imati 25 đaka prvaka u školi i što je među 1650 stanovnika u selu 190 dečaka i devojčica, to je naša budućnost. Zato je i potrebno ulagati u infrastrukturu, u putnu mrežu, kako bi ljudi ostajali u selu - kazao je Lazić.
- Obe elektrane su u funkciji, radili smo i revitalizaciju zalivnog sistema, izgradili nov silos, nabavili novu mehanizaciju i svakodnevno ulažemo u ovaj kompleks, a proizvedenu električnu energiju isporučujemo u sistem Elektroprivrede Srbije. Mogućnosti za dalje unapređenje proizvodnje su široke. Topla voda, koja, nažalost, sada nema nikakvu primenu, mogla bi se koristiti za zagrevanje sela, takođe da se izgradi i neki plastenik, a razmišljamo i o mogućnosti da obnovimo farmu svinja, udaljenu 1,5 kilometar i sprovedemo grejanje do nje, čime bi se dobio jeftiniji proizvod, jer bi učešće energije u proizvodnji bilo, praktično, besplatno - ističe Ćorić.