Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević otvorio "Dane porodice" u Perlezu – važno verovati u tradicionalne vrednosti

Izaslanik predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević otvorio je danas u Perlezu dvodnevnu manifestaciju „Dani porodice“, koju zajednički organizuju Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju i Grad Zrenjanin, a koja za cilj ima promovisanje najvažnijih vrednosti – porodicu, roditeljstvo i decu.
- Verujemo da ljudi koji vole svoje porodice, koji vole svoje roditelje, koji vole svoju decu i tuđu decu, samo ti ljudi mogu da razumeju, vole i poštuju druge ljude. Da ljudi koji ne vole svoju porodicu ili ne vole svoj grad i svoju državu ne mogu da vole ni druge gradove, ni druge države, ni druge narode – rekao je Vučević, dodajući da je prirodno da prvo volite svoje, a da poštujete i sve druge.
 
 
 
 
Rekao je i da se u sadašnjem vremenu mnogo napada, a da su gotovo uvek dve mete – država i porodica, a da je važno čvrsto verovati u tradicionalne vrednosti.
 
Prisutnima se obratila i ministarka za brigu o porodici Darija Kisić Tepavčević, a svečanom otvaranju prisustvovali su i ministarka zdravlja Danica Grujičić i ministar omladine i sporta Zoran Gajić, kao i predstavnici Pokrajinske vlade i gradonačelnik Zrenjanin Simo Salapura, sa saradnicima.
 
U svom obraćanju, ministarka Kisić je kazala da ne postoji lepša slika od slike nasmejane dece i ponosnih roditelja, baka i deka, a da su deca i porodica najveće blago.
- Divno je kada vidimo ovoliko dečijih osmeha, kada vidimo našu budućnost. Naša Vlada je odlučna u nameri da učinimo sve da nas bude što više i upravo na inicijativu našeg predsednika započeli smo čitav niz mera i aktivnosti sve sa ciljem da nas bude što više, da ima što više dečijih osmeha. Na tom putu odlučno koračamo i vidimo prve rezultate. Samo u toku meseca jula rođeno je 230 beba više nego u istom periodu prošle godine - istakla je ministarka Kisić poručivši da treba podržati mlade ljude da što pre zasnuju svoje porodice.
 
 
 
 
Gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura izrazio je zadovoljstvo što manifestacija u Perlezu već ima karakter tradicionalne. 
- Po treći put, dakle sad već možemo da kažemo tradicionalno, u Perlezu se održava manifestacija “Dani porodice” na nacionalnom nivou, manifestacija koja promoviše ono što je jako važno i za našu državu i za naš grad, a to je porodica kao stub društva. Što se tiče Grada Zrenjanina, ono što zovemo aktivnim merama populacione politike, izdvajanja iz gradskog budžeta u 2022. godini iznosila su 780 miliona dinara, u 2023. godini planirani iznos je 978 miliona. U to, naravno, ubrajamo sve ono što radimo u cilju podsticanja pronatalitetne politike. Daću samo neke podatke koji to ilustruju - prošle godine, primera radi, u osnovnoj školi u Lukićevu nismo imali ni jednog upisanog đaka prvaka, ove godine ima ih jedanaest. Što se tiče dodela auto-sedišta za bebe, u proteklih godinama delili smo između 50 i 100 auto-sedišta, ove godine blizu 300 auto-sedišta biće podeljeno našim najmlađima, odnosno novorođenim bebama - naveo je Salapura i pomenuo i druge mere i aktivnosti koje Grad Zrenjanin realizuje u okviru pronalitetne politike i podrške porodici i roditeljstvu.
 
 
 
 
- Takođe gradimo jedan novi vrtić, a tu su i sve one beneficije koje dajemo kroz boravak dece u Predškolskoj ustanovi, kroz prevoz, stipendije, stručno usavršavanje, kroz fond za lečenje bolesne dece, fond za vantelesnu oplodnju, dakle to je jedna široka lepeza mera i aktivnosti kojima podržavamo pronatalitetnu politiku. Nije to samo nabrajanje, nije to samo ocena nekog uspeha jedinica lokalne samouprave, to je ustvari borba za porodicu i borba za prosperitet i budućnost Srbije, jer jaka porodica stvara kvalitetne ljude koji će u budućnosti voditi i naš grad, nadam se, ali i našu državu - rekao je Simo Salapura danas u Perlezu. 
 
 
 
 
Prisutnima se obratio i Luka Sladojević, meštanin Perleza, koji je sa suprugom Anom u braku pune 63 godine. 
 
U okviru manifestacije četrdesetak lokalnih samouprava predstavilo je svoje mere pronatalitetne politike, a pet najboljih će dobiti i povelje. 
 
U umetničkom delu programa učestvovali su Hor „Čarolija“, operska pevačica Milica Dosković i pevačica Leontina. Učenik Matija Matić iz Lazareva nadahnuto je odrecitovao pesmu “Majku mi ne diraj”. Program je vodio glumac Predrag Vasić
 
 
 
 
Manifestacija „Dani porodice u Srbiji“ okuplja udruženja u čijem je fokusu porodica, državne institucije i predstavnike pokrajinskih sekretarijata, a u sklopu programa biće održani programi za sve uzraste, među kojima su i puzijada za bebe, štiklijada za mame, likovna radionica, sportska takmičenja, školica pecanja.
 

Slike

  • /uploads/attachment/vest/7160/DANI_PORODICE_2023_0.jpg