Tri godine aktivnosti “Da nam sela budu bliža” - 35 kilometara novog asfalta, sanacija 32 objekta, ulaganja u osam škola, očišćeno 14 divljih deponija, više od 40 poseta gazdinstvima i preduzetnicima

Tokom prethodne tri godine, gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura, zajedno sa svojim saradnicima i rukovodiocima javnih komunalnih preduzeća, posetio je najmanje tri puta svako naseljeno mesto na teritoriji Grada Zrenjanina. U okviru aktivnosti “Da nam sela budu bliža” organizovano je ukupno 66 poseta. U svakom selu održani su sastanci s predstavnicima mesne zajednice, a upriličeno je i više od 40 poseta poljoprivrednim gazdinstvima, preduzetnicima i privrednim kolektivima koji posluju u seoskim sredinama. 
 
 
 
 
Svi sastanci i razgovori konkretizovani su kroz brojne komunalne investicije, podsticajne mere, ideje i predloge za unapređenje uslova života i rada na selu. Pretočeno u cifre, u protekle tri godine najviše sredstava je uloženo u obnovu putne infrastrukture - čak 1,15 milijardi dinara i 35 kilometara novog asfalta. Ukupno je 28 ulica dobilo nov ili potpuno rehabilitovan kolovoz, uz izgradnju ili obnovu tri važna međumesna puta: Zrenjanin-Aradac, Orlovat-Botoš i Perlez-Knićanin. U četiri naseljena mesta izgrađeni su novi trotoari ili šetališta, u vrednosti od 22,7 miliona dinara. 
 
 
 
 
Sanirana su 32 objekta u javnom vlasništvu (domovi mesnih zajednica, kulture, penzionera, vatrogasni i lovački domovi, kapele pri grobljima), u vrednosti investicija 62,5 miliona dinara. Investiciona ulaganja u seoske škole još su veća - 66,1 miliona dinara. Za poboljšanje kvaliteta života na selu izdvojeno je 48,7 miliona dinara za 8 novih bunara i reparaciju vodotornjeva, u pet naselja izgrađene su eko-česme (14,5 miliona dinara), u tri sela nastavljeni su radovi na izgradnji kanalizacije, finansirani sa 73,1 miliona dinara. 
 
 
 
 
Najveći ekološki problemi u selima, stvaranje divljih deponija, rešeni su u 14 naseljenih mesta, uz ulaganja od čak 319,4 miliona dinara. Grad Zrenjanin pomagao je i rad sportskih klubova, kulturno-umetničkih društava, udruženja penzionera. Gradonačelnik je posetio i osam seoskih hramova, čiju je izgradnju ili obnovu takođe pomogao grad. 
- Aktivnost “Da nam sela budu bliža” pokazala se kao veoma dobar način da se neposredno informišemo o potrebama naših sugrađana u naseljenim mestima, ali pre svega da odredimo neke prioritete koje je moguće da realizujemo u okviru nadležnosti lokalne samouprave. Prevashodno je to u oblasti komunalnih usluga, a uspeli smo i ono što smo obećali na početku trogodišnjeg projekta javno-privatnog partnerstva za izgradnju i održavanje putne infrastrukture - da u svakom naseljenom mestu imamo bar po jednu novu ili potpuno rehabilitovanu ulicu. U pitanju su uglavnom duge i prometne ulice, čiju su obnovu predlagale same mesne zajednice. Sanirano je i 14 divljih deponija, čime smo u skoro svim selima rešili najveći ekološki problem. Već drugi i treći ciklus bili su prilika i da sagledamo rezultate između dve posete, kao i da se dogovorimo oko narednih aktivnosti. Akciju, naravno, ne prekidamo i na proleće počinjemo četvrti ciklus - rekao je gradonačelnik i dodao da su značajne bile i sve posete poljoprivrednim gazdinstvima, preduzetnicima, kolektivima i pojedincima koji su, na bilo koji način, doprineli razvoju i promociji seoskih sredina.
 
 
 
 
- Od njih smo čuli mnogo korisnih predloga i ideja kako da unapredimo saradnju i iz gradskog budžeta uvedemo neke nove mere podrške i podsticaja. Uverili smo se da mnogi naši sugrađani vide perspektivu života i uspešnog rada upravo u seoskim sredinama i nastojaćemo da im u tome pomognemo i promovišemo ono što čime se bave - poručio je gradonačelnik, rezimirajući trogodišnji ciklus aktivnosti “Da nam sela budu bliža”.

Slike

  • /uploads/attachment/vest/7708/Da_nam_sela_budu_bliza_00.jpg