Три године активности “Да нам села буду ближа” - 35 километара новог асфалта, санација 32 објекта, улагања у осам школа, очишћено 14 дивљих депонија, више од 40 посета газдинствима и предузетницима

Током претходне три године, градоначелник Зрењанина Симо Салапура, заједно са својим сарадницима и руководиоцима јавних комуналних предузећа, посетио је најмање три пута свако насељено место на територији Града Зрењанина. У оквиру активности “Да нам села буду ближа” организовано је укупно 66 посета. У сваком селу одржани су састанци с представницима месне заједнице, а уприличено је и више од 40 посета пољопривредним газдинствима, предузетницима и привредним колективима који послују у сеоским срединама. 
 
 
 
 
Сви састанци и разговори конкретизовани су кроз бројне комуналне инвестиције, подстицајне мере, идеје и предлоге за унапређење услова живота и рада на селу. Преточено у цифре, у протекле три године највише средстава је уложено у обнову путне инфраструктуре - чак 1,15 милијарди динара и 35 километара новог асфалта. Укупно је 28 улица добило нов или потпуно рехабилитован коловоз, уз изградњу или обнову три важна међумесна пута: Зрењанин-Арадац, Орловат-Ботош и Перлез-Книћанин. У четири насељена места изграђени су нови тротоари или шеталишта, у вредности од 22,7 милиона динара. 
 
 
 
 
Санирана су 32 објекта у јавном власништву (домови месних заједница, културе, пензионера, ватрогасни и ловачки домови, капеле при гробљима), у вредности инвестиција 62,5 милиона динара. Инвестициона улагања у сеоске школе још су већа - 66,1 милиона динара. За побољшање квалитета живота на селу издвојено је 48,7 милиона динара за 8 нових бунара и репарацију водоторњева, у пет насеља изграђене су еко-чесме (14,5 милиона динара), у три села настављени су радови на изградњи канализације, финансирани са 73,1 милиона динара. 
 
 
 
 
Највећи еколошки проблеми у селима, стварање дивљих депонија, решени су у 14 насељених места, уз улагања од чак 319,4 милиона динара. Град Зрењанин помагао је и рад спортских клубова, културно-уметничких друштава, удружења пензионера. Градоначелник је посетио и осам сеоских храмова, чију је изградњу или обнову такође помогао град. 
- Активност “Да нам села буду ближа” показала се као веома добар начин да се непосредно информишемо о потребама наших суграђана у насељеним местима, али пре свега да одредимо неке приоритете које је могуће да реализујемо у оквиру надлежности локалне самоуправе. Превасходно је то у области комуналних услуга, а успели смо и оно што смо обећали на почетку трогодишњег пројекта јавно-приватног партнерства за изградњу и одржавање путне инфраструктуре - да у сваком насељеном месту имамо бар по једну нову или потпуно рехабилитовану улицу. У питању су углавном дуге и прометне улице, чију су обнову предлагале саме месне заједнице. Санирано је и 14 дивљих депонија, чиме смо у скоро свим селима решили највећи еколошки проблем. Већ други и трећи циклус били су прилика и да сагледамо резултате између две посете, као и да се договоримо око наредних активности. Акцију, наравно, не прекидамо и на пролеће почињемо четврти циклус - рекао је градоначелник и додао да су значајне биле и све посете пољопривредним газдинствима, предузетницима, колективима и појединцима који су, на било који начин, допринели развоју и промоцији сеоских средина.
 
 
 
 
- Од њих смо чули много корисних предлога и идеја како да унапредимо сарадњу и из градског буџета уведемо неке нове мере подршке и подстицаја. Уверили смо се да многи наши суграђани виде перспективу живота и успешног рада управо у сеоским срединама и настојаћемо да им у томе помогнемо и промовишемо оно што чиме се баве - поручио је градоначелник, резимирајући трогодишњи циклус активности “Да нам села буду ближа”.

Слике

  • /uploads/attachment/vest/7708/Da_nam_sela_budu_bliza_00.jpg