Prijem za infektologa dr Srđana Stevanovića, dobitnika Zlatne medalje povodom Dana državnosti Republike Srbije
“Znamo da je protekla godina bila veoma teška, posebno u odeljenju u kom rade dr Stevanović i njegove kolege, gde su kapaciteti bili prepunjeni, sa danima prekovremenog rada, kada su brojke pokazivale više stotina zaraženih. Ipak, njihovo angažovanje i kvalitet rada uvek su dolazili do izražaja i borili su se za svakog pacijenta, i u periodu manjeg i većeg broja zaraženih”, rekao je Simo Salapura i naveo da će prethodna godina ostati zabeležena u lekarskoj struci kao najteža.
“Ovo je prvi put da smo se svi sreli s jednom težom i masovnom epidemijom, bilo je ranije epidemija drugih zaraznih bolesti, ali sa manje obolelih i kraćeg trajanja, tako da u mojoj karijeri ovo predstavlja potpuno novo iskustvo. Sada mogu da kažem da je najgore prošlo, ali da borba još uvek traje i da i dalje ima dosta pacijenata koji zahtevaju lekarsku negu. Generalno, protiv virusa i konkretno koronavirusa, ne postoji specifična terapija, ima manje ili više uspešnih pokušaja, tako da se vakcinacija nameće kao najbolja zaštita. Savetovao bih svim sugrađanima da se vakcinišu, kao što smo to učinili i nas trojica”, naveo je dr Stevanović, misleći pritom na gradonačelnika i na direktora Opšte bolnice, dr Kitareskua.
“Od pacijenata koji su pozitivni na koronavirus, pet ih je na respiratoru. Nismo smanjivali kapacitete, s obzirom da smo trenutno jedina bolnica u regionu koja je ostala u kovid sistemu. Zbog preventivnih razloga i postojećeg “pika” u celoj Srbiji, mi imamo 120 slobodnih postelja za kovid pacijente. Dnevno obavimo i između 60 i 70 pregleda, u kontinuitetu 24 časa radi i ambulanta za obolele od koronavirusa, rade se i kontrolni pregledi za one koji su preležali i uspešno se oporavljaju od kovida, ali i za pacijente od drugih infektivnih bolesti, kojih takođe ima”, naveo je dr Kitaresku i dodao da bolnica ni u jednom trenutku nije imala problema s opremom, a da je sada i znatno bolja situacija što se tiče medicinskog kadra.