Пријем за инфектолога др Срђана Стевановића, добитника Златне медаље поводом Дана државности Републике Србије
“Знамо да је протекла година била веома тешка, посебно у одељењу у ком раде др Стевановић и његове колеге, где су капацитети били препуњени, са данима прековременог рада, када су бројке показивале више стотина заражених. Ипак, њихово ангажовање и квалитет рада увек су долазили до изражаја и борили су се за сваког пацијента, и у периоду мањег и већег броја заражених”, рекао је Симо Салапура и навео да ће претходна година остати забележена у лекарској струци као најтежа.
“Ово је први пут да смо се сви срели с једном тежом и масовном епидемијом, било је раније епидемија других заразних болести, али са мање оболелих и краћег трајања, тако да у мојој каријери ово представља потпуно ново искуство. Сада могу да кажем да је најгоре прошло, али да борба још увек траје и да и даље има доста пацијената који захтевају лекарску негу. Генерално, против вируса и конкретно коронавируса, не постоји специфична терапија, има мање или више успешних покушаја, тако да се вакцинација намеће као најбоља заштита. Саветовао бих свим суграђанима да се вакцинишу, као што смо то учинили и нас тројица”, навео је др Стевановић, мислећи притом на градоначелника и на директора Опште болнице, др Китарескуа.
“Од пацијената који су позитивни на коронавирус, пет их је на респиратору. Нисмо смањивали капацитете, с обзиром да смо тренутно једина болница у региону која је остала у ковид систему. Због превентивних разлога и постојећег “пика” у целој Србији, ми имамо 120 слободних постеља за ковид пацијенте. Дневно обавимо и између 60 и 70 прегледа, у континуитету 24 часа ради и амбуланта за оболеле од коронавируса, раде се и контролни прегледи за оне који су прележали и успешно се опорављају од ковида, али и за пацијенте од других инфективних болести, којих такође има”, навео је др Китареску и додао да болница ни у једном тренутку није имала проблема с опремом, а да је сада и знатно боља ситуација што се тиче медицинског кадра.