Osam decenija od deportacije Jevreja, postavljena prva spomen-obeležja “kamen spoticanja” - Grad Zrenjanin seća se svojih tragično stradalih sugrađana
- Današnji dan, 18. avgust, jedan je od najtužnijih dana i datuma u istoriji ovog grada. Poput drugih gradova, širom Planete, dešavali su se i ovde brojni ratovi, prolazile različite vojske, smenjivali se osvajači i oslobodioci. Međutim, i u najvećim ratnim sukobima, grad nikada nije rušen, bombardovan i razaran, nikada nije doživljavao tu vrstu tragične sudbine. Događalo mu se, nažalost, drugačije, još veće zlo - stradalo je njegovo stanovništvo, stradali su oni koji su činili dušu, snagu i biće grada u nekom trenutku njegove istorije. Stradali su zbog svojih ubeđenja, ideala, zato što se nisu mirili sa ropstvom ili okupacijom, stradali su zbog iskazanih reči ili učinjenih dela, ali su najveći pogrom doživljavali samo zato što su pripadali drugoj veri ili naciji, što su izgovarali drugačije molitve ili negovali drugačije običaje. Zato što su bili Jevreji - kazao je Santovac i dodao da je prva žrtva fašizma u našem gradu bio Jevrejin Viktor Elek, a da je prva porušena zgrada bila sinagoga, jer je namera fašista bila ne samo da izbrišu Jevreje kao narod, već i tragove njihovog vekovnog boravka na ovim prostorima.
- Ova komemoracija značajna je ne samo zbog sećanja na žrtve, već i na ukazivanje sadašnjim generacijama, posebno mladima, o tim tragičnim događajima. Prošlo je osamdeset godina od tada i komemoracije su značajne da bi se sećali žrtava i kada preživeli u Holokaustu više ne budu bili sa nama. Ovo što radite u Zrenjaninu značajno je i zbog atmosfere često prisutne u današnjem svetu, a koja negira i umanjuje Holokaust. Čast mi je što sam ambasador u zemlji koja ima viševekovnu tradiciju veoma prijateljskog suživota jevrejskog i srpskog naroda i koja neguje izuzetno dobar odnos prema sećanju na Holokaust i prema preživelima, kao i prema restituciji, jer je prva zemlja u Evropi koja je usvojila tako dobar zakon - kazao je ambasador Vilan.