Осам деценија од депортације Јевреја, постављена прва спомен-обележја “камен спотицања” - Град Зрењанин сећа се својих трагично страдалих суграђана
- Данашњи дан, 18. август, један је од најтужнијих дана и датума у историји овог града. Попут других градова, широм Планете, дешавали су се и овде бројни ратови, пролазиле различите војске, смењивали се освајачи и ослободиоци. Међутим, и у највећим ратним сукобима, град никада није рушен, бомбардован и разаран, никада није доживљавао ту врсту трагичне судбине. Догађало му се, нажалост, другачије, још веће зло - страдало је његово становништво, страдали су они који су чинили душу, снагу и биће града у неком тренутку његове историје. Страдали су због својих убеђења, идеала, зато што се нису мирили са ропством или окупацијом, страдали су због исказаних речи или учињених дела, али су највећи погром доживљавали само зато што су припадали другој вери или нацији, што су изговарали другачије молитве или неговали другачије обичаје. Зато што су били Јевреји - казао је Сантовац и додао да је прва жртва фашизма у нашем граду био Јеврејин Виктор Елек, а да је прва порушена зграда била синагога, јер је намера фашиста била не само да избришу Јевреје као народ, већ и трагове њиховог вековног боравка на овим просторима.
- Ова комеморација значајна је не само због сећања на жртве, већ и на указивање садашњим генерацијама, посебно младима, о тим трагичним догађајима. Прошло је осамдесет година од тада и комеморације су значајне да би се сећали жртава и када преживели у Холокаусту више не буду били са нама. Ово што радите у Зрењанину значајно је и због атмосфере често присутне у данашњем свету, а која негира и умањује Холокауст. Част ми је што сам амбасадор у земљи која има вишевековну традицију веома пријатељског суживота јеврејског и српског народа и која негује изузетно добар однос према сећању на Холокауст и према преживелима, као и према реституцији, јер је прва земља у Европи која је усвојила тако добар закон - казао је амбасадор Вилан.