Povodom obeležavanja kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” špalir narandžastih cipela, narandžasti gerberi za žene žrtve nasilja u porodici
- U sklopu kampanje, i ove godine od 25. novembra do 10. decembra, kada je Međunarodni dan ljudskih prava, imaćemo različite akcije kojima ćemo ukazati na problem nasilja koji je prisutan u našem društvu. Ovih 19 narandžastih pari cipela simbol su broja žena koje su u 2021. godini izgubile život od strane nekog člana porodice, a ono što je važno jeste da o tome treba otvoreno pričati i svakodnevno, a o tom problemu možemo skretati pažnju široj javnosti organizovanjem ovakvih i sličnih akcija - rekao je gradonačelnik Salapura.
- Da bismo prevazišli ovaj problem bitno je da se žene ekonomski osnaže, tako smo prošle nedelje raspisali konkurs za ekonomsko osnaživanje žena i podsticaj razvoju ženskog preduzetništva, po prvi put ove godine, a za tu namenu izdvojeno je 2 miliona dinara - rekao je gradonačelnik.
- Cilj ove akcije jeste da skrenemo pažnju jer, kada se nasilje prijavi, ili dođe do nasilja, onda institucije preuzimaju svoj deo posla, ali na ovaj način, preventivno, šaljemo poruku da je nulta tolerancija kada je u pitanju nasilje - kazala je ona.
- U našem društvu, nažalost, oni ne prepoznaju to kao nasilje, nego kao ljubomoru i da jedan šamar nije nasilje i slično, i to je duboko ukorenjeno u našem društvu. Ipak, žene se sve više osmeljuju da prijavljuju nasilje i ono što treba istaći jeste da je "Zrenjaninski model" poznat model u Republici Srbiji, a on podrazumeva multisektorsku saradnju između policije, tužilaštva, Centra za socijalni rad i Centra “Most”, kao zadnje karike u zbrinjavanju tih žena, dakle, po svakoj prijavi sve te institucije postupaju i nadam se, a i statistika tako kaže, da smo mnoge žene zaštitili i da nije došlo do smrtnog ishoda i generalno da su se osnažile i krenule u život koji podrazumeva život bez nasilja - rekla je ona.