Поводом обележавања кампање “16 дана активизма против насиља над женама” шпалир наранџастих ципела, наранџасти гербери за жене жртве насиља у породици
- У склопу кампање, и ове године од 25. новембра до 10. децембра, када је Међународни дан људских права, имаћемо различите акције којима ћемо указати на проблем насиља који је присутан у нашем друштву. Ових 19 наранџастих пари ципела симбол су броја жена које су у 2021. години изгубиле живот од стране неког члана породице, а оно што је важно јесте да о томе треба отворено причати и свакодневно, а о том проблему можемо скретати пажњу широј јавности организовањем оваквих и сличних акција - рекао је градоначелник Салапура.
- Да бисмо превазишли овај проблем битно је да се жене економски оснаже, тако смо прошле недеље расписали конкурс за економско оснаживање жена и подстицај развоју женског предузетништва, по први пут ове године, а за ту намену издвојено је 2 милиона динара - рекао је градоначелник.
- Циљ ове акције јесте да скренемо пажњу јер, када се насиље пријави, или дође до насиља, онда институције преузимају свој део посла, али на овај начин, превентивно, шаљемо поруку да је нулта толеранција када је у питању насиље - казала је она.
- У нашем друштву, нажалост, они не препознају то као насиље, него као љубомору и да један шамар није насиље и слично, и то је дубоко укорењено у нашем друштву. Ипак, жене се све више осмељују да пријављују насиље и оно што треба истаћи јесте да је "Зрењанински модел" познат модел у Републици Србији, а он подразумева мултисекторску сарадњу између полиције, тужилаштва, Центра за социјални рад и Центра “Мост”, као задње карике у збрињавању тих жена, дакле, по свакој пријави све те институције поступају и надам се, а и статистика тако каже, да смо многе жене заштитили и да није дошло до смртног исхода и генерално да су се оснажиле и кренуле у живот који подразумева живот без насиља - рекла је она.