Decenija od ubistva Zorana Đinđića

Danas je tačno deset godina od ubistva premijera Srbije, dr Zorana Đinđića. Kao i svakog 12. marta od tada, ovaj tragičan događaj biće obeležen šetnjom kroz centar Beograda, polaganjem venaca u dvorištu zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici kao i polaganjem cveća u Aleji velikana na Novom groblju, gde je Đinđić sahranjen.
 
Dr Zoran Đinđić (1.avgust 1952. - 12. mart 2003.) bio je jedan od osnivača i dugogodišnji predsednik Demokratske stranke, predsednik Skupštine grada Beograda,  predsednik Vlade Srbije i doktor filozofije po obrazovanju. Rođen je u Šamcu, u današnjoj Republici Srpskoj. Završio je Devetu gimnaziju u Beogradu, a za politiku se zainteresovao kao student filozofije na Univerzitetu u Beogradu. Nastavio je studije u Nemačkoj, kod profesora Jirgena Habermasa u Frankfurtu. U Nemačku je Đinđić otišao nakon što su ga napali komunistički režim i mediji zbog pokušaja organizovanja nezavisnog političkog pokreta jugoslovenskih studenata. Godine 1979. stekao je doktorsku titulu na univerzitetu u Konstancu. Deceniju kasnije Đinđić se vratio u Jugoslaviju da bi zauzeo profesorsko mesto na Univerzitetu u Novom Sadu i zajedno sa drugim srpskim disidentima je osnovao Demokratsku stranku, čiji 1993. godine postaje predsednik.
 
 
Nakon niza masovnih protesta zbog poništenih izbora od strane režima Slobodana Miloševića tokom 1996/97. godine, Đinđić je 21. februara 1997. postao predsednik Skupštine grada Beograda. Igrao je važnu ulogu u predsedničkim izborima Savezne Republike Jugoslavije septembra 2000. i demonstracijama 5. oktobra, koji su doveli do zbacivanja Miloševićeve vlasti, a onda je vodio široku Demokratsku opoziciju Srbije koju je činilo 18 stranaka do pobede na parlamentarnim izborima u Srbiji decembra 2000. Nakon tih izbora postaje premijer Srbije 25. januara 2001.
 
Ubijen je na ulazu u zgradu Vlade Republike Srbije. Đinđić je prethodno stekao mnogo neprijatelja zbog svog stava okrenutosti ka Zapadu, reformske ekonomske politike, hapšenja Slobodana Miloševića i njegovog izručenja Haškom sudu i pokušaja suzbijanja organizovanog kriminala. Za ubistvo su osumnjičeni pripadnici tzv. "Zemunskog klana", kriminalne organizacije povezane s delovima Jedinice za specijalne operacije MUP Republike Srbije, koju je predvodio Milorad Ulemek, zvani "Legija". Ulemek je osuđen na 40 godina zatvora za krivična dela koja uključuju ubistvo i pokušaj ubistva, a na istu kaznu zatvora osuđen je i neposredni izvršilac, atentator Zvezdan Jovanović. 
 
Đinđić je sahranjen 15. marta u Aleji zaslužnih građana, uz prisustvo više od 70 stranih državnih delegacija. U pogrebnoj povorci na ulicama Beograda bilo je više stotina hiljada građana.
 
Povodom desete godišnjice od ubistva Zorana Đinđića, članovi porodice i državni zvaničnici polažu cveće i vence na grob ubijenog premijera, a na Novom groblju u Beogradu je dugačka kolona građana, koji čekaju da odaju poštu Đinđiću. Članovi Vlade Srbije predvođeni premijerom Ivicom Dačićem, položili su venac ispred ulaza u zgradu Vlade, na mestu na kom je premijer Zoran Đinđić ubijen pre deset godina.
 
      
 
Dr Zoran Đinđić često je posećivao Zrenjanin. Osmog maja 2010. godine, odlukom tadašnjeg saziva Skupštine grada Zrenjanina, a nakon inicijative Pokreta "Novi optimizam", Trg republike u našem gradu preimenovan je Trg dr Zorana Đinđića. Na ovom mestu, ispod ploče sa nazivom trga, danas je položen venac gradonačelnika Zrenjanina, kojim, simbolično, Grad Zrenjanin obeležava deceniju ubistva srpskog premijera.