Završena obnova krova i fasade ''Velikobečkerečke štedionice''

Završeni su konzervatorsko - restauratorski  radovi  na  obnovi  krova  i  fasade  uličnog  krila zgrade nekadašnje Velikobečkerečke štedionice, poznate kao "Tisa", koja se delom urušila avgusta 2014. godine. Nakon uklanjanja građevinskih skela, ovo zdanje u centru Zrenjanina zasijalo je u svoj svojoj lepoti i sjaju kakvog je imalo još davne 1890. godine, kada je fasada dobila sadašnji izgled.
 

Zgrada u  kojoj  su se  nekad  nalazili  poznati  gradski  restorani "Kruna", potom "Tisa", hotel  i  štedionica, služilo je i za razne društvene aktivnosti. Međutim, objekat dugi niz godina nije adekvatno održavan, a s obzirom da se u dvorišnim krilima  nalaze i "socijalni" stanovi i poslovni prostor, delom u privatnoj i većim delom u državnoj svojini, preduzimane su samo parcijalne  adaptacije, uglavnom bez konsultacija sa službom zaštite.
 
Sve te građevinske intervencije su oštetile konstruktivnu  stabilnost  i  uzrokovale urušavanje međuspratne i tavanske konstrukcije desnog dela uličnog  krila, 2014. godine. Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin je izradio konzervatorsko – restauratorski projekat sanacije i rekonstrukcije uličnog krila zgrade, na osnovu kog su odobrena sredstva za njenu obnovu i jesenas započeli radovi koje su izvodili GIK "Intergradnja Banat Group" Zrenjanin (međuspratna i tavanska konstrukcija) i D.O.O. "Ornament" Beograd (restauracija fasade i obnova krova). Investitori obnove zgrade su Ministarstvo kulture Republike Srbije (restauracija fasade i obnova krova) i Grad Zrenjanin i privatni investitori (ajnfort prolaz, međuspratna i tavanska konstrukcija).
 
 
Jednospratnu zgradu u kojoj se u prizemlju nalazila kafana "Kruna", a na spratu hotel, podigla je trgovačka familija Frajnd sedamdesetih godina 19. veka, u stilu akademizma(neorenesanse). Velikobečkerečka štedionica, kao investitor, rekonstruisala je fasadu 1890. godine. Ta bankarska institucija na nekadašnjem Elizabet trgu, pa Vilzonovom trgu, potom Trgu republike, danas Trgu dr Zorana Đinđića, osnovana je 1872. godine, a jedan od osnivača je bila upravo porodica Frajnd. Tom rekonstrukcijom je i ulična fasada ovog objekta dobila današnji izgled. Izgradnjom Vojvođanske banke i podizanjem platoa ispred, zgrada je izgubila na urbanističkom značaju i reprezentativnosti koju je ranije imala dok je prostor ispred nje činio stari trg.
 
 
Ipak, ova zgrada, kao deo graditeljske baštine najužeg gradskog jezgra, ima veliki značaj, a sama njena ulična fasada poseduje niz zanimljivih i vrednih arhitektonskih detalja – na centralnom rizalitu nalazi se glava Merkura – rimskog boga trgovine (grčki Hermes), koja predstavlja simboličkog zaštitnika zgrade i delatnosti koja se u njoj obavlja. U pročelju iznad prvog sprata prikazane su dve ženske figure i košnica, kao simbol štedljivosti i radinosti, bogatstva i blagostanja, koji se često predstavlja na fasadama zgrada banaka i osiguravajućih društava.
 
Konzervatorski projekat uradio je Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin. U toku je izrada Konzervatorsko – restauratorskog projekta za obnovu dvorišnih krila zgrade, što predstavlja Fazu B u obnovi kompletnog objekta.