Ambasador Kanade u Zrenjaninu: nastavak saradnje u oblasti kulture
- Odajem priznanje i menadžmentu Savremene galerije koji već treću godinu, kroz saradnju s ambasadom Kanade, omogućava predstavljanje umetnika koji žive i stvaraju u toj zemlji. Povod susreta je ponovo sjajan, otvaranje još jedne izložbe, ali naravno da smo i ovoga puta iskoristili priliku da promovišemo Zrenjanin, sve mogućnosti investiranja u naš grad, i siguran sam da će iz ovih susreta i razgovora proisteći i nešto što će biti interesantno svim našim sugrađanima - naglasio je Janjić.
- Do dolaska u Ečku Hadžihasanović je već skoro jednu deceniju bio prisutan na jugoslovenskoj umetničkoj sceni i formirao se kao umetnik čija se praksa podjednako zasnivala na tradicionalnom slikarstvu ali i na nekonvencionalnim umetničkim konceptima predstavljanja umetnosti naročito u okviru delovanja grupe “Zvono” čiji je bio član. Već sledeće godine otišao je za Kanadu gde se našao u sasvim drugačijim kako sociološkim tako i kulturnim kontekstima.
Otvarajući izložbu, Njegova ekselencija ambasador Pinington istakao je da su mnogi umetnici, kao što je slučaj i sa Hadžihasanovićem, doseljavanjem u Kanadu doprineli izgradnji čvrstih veza između dveju kulturnih zajednica.
- Kanada je zemlja različitosti, dom ljudima koji su došli sa svih strana sveta. Mi tolerantan odnos prema ljudima iz drugih zemalja, drugih nacija, religija ili drugačijih opredeljenja nego što su naša, vidimo kao jednu od naših prednosti.
- Što se tiče ove izložbe, čestitam Sadku na njegovoj umetničkoj percepciji da pozicionira mlade vojvođanske Rome na posebno mesto. I oni su doprineli različitosti, koja je takođe jedna od prednosti Srbije, kao što su tome doprinele i mnoge druge grupe, posebno ovde u Vojvodini. Siguran sam da izložba u Zrenjaninu za Sadka i njegovu porodicu ima posebno značenje, s obzirom da je tema izložbe povezana sa ovim regionom i njegovim porodičnim korenima - rekao je ambasador.
- Srećom, nastavio sam u Kanadi da se bavim ovim poslom, ali u početku to nije bilo jednostavno. Bavim se i profesorskim radom, a u Kanadi sam izlagao na više od 60 izložbi. Radovi koje prezentujem na ovoj izložbi nastali su bez posebne ideje, kako to često i biva u umetnosti. Odmarajući se i radeći skice i pejsaže u Radojevu, često su se, između prirode i mene, spontano pojavljivali mladi Romi, koji su prihvatali moje pozive da poziraju. Zanimljivo je da su oni mahom imali na sebi neke simbole globalne kulture, patike, majice, koka-kolu u rukama. Uradio sam jednu, dve slike i odjednom je to počelo da se razvija i postalo priča, jedna vrsta narativnog realizma. Slike su, dakle, iz Klarije, Radojeva, otišle do Kanade, prva izložba bila je u Torontu, da bi sada, praktično, zatvorile krug i vratile se na prostor na kom su i nastale - objašnjava Hadžihasanović.
Nakon otvaranja, publici se predstavio tradicionalnim plesom par Roma iz Radojeva. Izložbu “Mladi Romi: priče iz Klarije” podržali su Ambasada Kanade u Srbiji, Grad Zrenjanin, Kulturni centar Beograda i Ontario Arts Council iz Kanade.