Danas se obeležava Svetski dan izbeglica
- Prilikom ratnih sukoba, od 1990. do 1995. godine, Srbija je imala od 700 hiljada, pa do čak milion izbeglica. Danas ih ima oko 45 hiljada, ali izbeglički problemi nisu rešeni dobijanjem državljanstva. Ogromni su problemi prilikom povratka u Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu i na Kosovu i Metohiji, kod raseljenih lica. Sada imamo i interno raseljena lica iz područja pogođenih poplavama – naveo je Atlagić i dodao da ono što država Srbija mora rešavati ne samo s Hrvatskom, već sada sa EU, jeste povraćaj imovine izbeglih lica. Radi se o 42 hiljade stanova, ali i drugim oblicima imovine.
- Hrvatska nije isplatila zaostale penzije, dinarsku i deviznu štednju, regulisala radni staž izbeglih lica. Stara štednja vraćena je samo građanima hrvatske nacionalnosti, jer se u periodu kada je to sprovedeno, do 1997. godine, niko od izbeglih Srba nije ni mogao vratiti u Hrvatsku – kaže Atlagić.
- Grad Zrenjanin je, kao i cela Srbija, bio suočen sa tim problemom. Izbeglice su bile smeštene po kolektivnim centrima, privatnim kućama, po naseljenim mestima. Veliki broj tih lica je došao do neke nove imovine i krova nad glavom, ali, nažalost, deo nije. Grad je realizovao i neke obimnije projekte, kao što je obezbeđivanje smeštaja u naseljenim mestima i danas pomaže značajnim sredstvima i u saradnji s Komesarijatom za izbeglice, pre svega, rešavanje tog stambenog i ekonomskog statusa – rekao je Janjić.