Izložba iz fonda zrenjaninske galerije u Domu Vojske Srbije u Beogradu

U Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije u Beogradu juče je otvorena izložba "Pejzaž, od sredine 20. do početka 21. veka, od idile do apokalipse", koju je Medija centar "Odbrana" priredio u saradnji sa Savremenom galerijom Zrenjanin.
 

Direktor Medija centra "Odbrana" pukovnik Stevica S. Karapandžin izrazio je zadovoljstvo šte se nastavlja saradnja kuće na čijem je čelu i kulturnih institucija iz Zrenjanina, istakavši da mu je čast što će se Savremena galerija Zrenjanin prvi put upravo u Domu Vojske Srbije predstaviti beogradskoj publici. On je naglasio da se Dom Vojske Srbije kvalitetnim i vrlo posećenim izložbama pozicionirao u samom vrhu kulturnih mesta u našoj zemlji.
 
 
– Nakon dobrog prijema kod likovne publike koju je ostvarila izložba "Pod vojvođanskim nebom Ivana Radovića", a koju smo tokom proše godine  realizovali sa Narodnim muzejom Zrenjanina i Savremenom galerijom Zrenjanin odlučili smo da nastavimo saradnju sa ovim institucijama, rekao je direktor Medija centra "Odbrana"naglasivši da mu će posetioci imati priliku da pogledaju  dela koji pripadaju srpskom slikarstvu prošlog i s početka ovog  veka, a koja su uglavnom nastala u Umetničkoj koloniji Ečka. On je podsetio da obimna izložba pruža uvid u suštinu umetničke zbirke zrenjaninske Savremene galerije i ujedno predstavlja rad Umetničke kolonije Ečka koja ove godine slavi 60 godina postojanja.
 
 
Igor Dostanić, direktor Savremene galerije Zrenjanin zahvalio je Medija centru "Odbrana" na pozivu za saradnju i ukazanom poverenju, naglasivši da je prilika da izlaže umetnine iz svog fonda u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije, potvrda kvaliteta, rada i potencijala Savremene galerije.
 
Autorka izložbe, kustoskinja Sunčica Lambić-Fenjčev podsetila je na načaj formiranja kolonija u Vojvodini i uticaje koji su od sredine 20. do početka 21. veka vladali na severu naše zemlje.
 
– Umetnička kolonija Ečka osnovana je 1956. godine i od tog vremena okupljala je umetnike koji su se bavili različitim formama likovnog stvaralaštva – slikarstva, vajarstva, crteža, grafika i akvarela. Savremena galerija nastala je dve godine kasnije, s ciljem da pomaže rad umetnika i da se stara o zbirci, rekla je kustostkinja, naglasivši da se osnivanje kolonije i Galerije poklopilo s težnjom prosperitetu i jednakim pravima za sve, a za koje se zalagalo socijalističko društvo.
 
Prema njenim rečima, vojvođanski pejzaž bio je nepresušna inspiracija mnogim stvaraocima, ali i društveno prihvatljiv motiv, jer je bio politički neutralna tema.
 

Pomoćnik gradonačelnika Zrenjanina Duško Radišić istakao je da mu je velika čast da u ime gradonačelnika i grada Zrenjanina otvori izložbu, zahvalivši Medija centru "Odbrana" što je dala priliku Savremenoj galeriji da se predstavi beogradskoj publici.
 –Grad Zrenjanin izdvaja značajna sredstva za kulturu i umetnost. Želja nam je da na taj način pomognemo našim kulturnim i umetničkim institucijama, jer smo svesni činjenice da su umetnici naši najbolji ambasadori, što i današnja izložba potvrđuje, rekao je Radišić, naglasivši da je Zrenjanin ponosan na Savremenu galeriju i njen doprinos promociji i razvoju umetnosti.
 
Izložba obuhvata oko 80 pejzaža značajnih srpskih umetnika poput Petra Lubarde, Ivana Tabakovića, Jovana Bijelića, Ivana Radovića, Milenka Šerbana, Predraga Peđe Milosavljevića, Nedeljka Gvozdenovića, Vase Pomorišca, Milana Konjovića, Miodraga B. Protića, Stojana Ćelića, Zorana Petrovića, Aleksandra Lukovića, Miloša Bajića, Ljubice Cuca Sokić, Miodraga Miće Popovića i drugih.
 
Svi zainteresovani biće u mogućnosti da pogledaju izložbu do 28. aprila u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije svakog dana, osim nedeljom, u vremenu od 11 do 19 časova.
 
Izvor: Medija centar "Odbrana"