Zrenjanin izdvaja 32 miliona dinara za participativno budžetiranje - građani daju predloge
- Na ovakav način građani nisu mogli da učestvuju u kreiranju budžeta. Sada će svaka mesna zajednica, praktično, biti glasačko mesto za sebe i građani sa tih teritorija će prvo predlagati šta je to što za taj novac žele da urade u svojim sredinama, a kasnije će se za te projekte glasati i oni koji budu odabrani biće i realizovani u 2016. godini. U proces predlaganja krećemo vrlo brzo i građani će svoje želje moći da dostavljaju već od narednog ponedeljka, 30. novembra – objasnio je gradonačelnik i dodao da će cela akcija biti sprovedena u saradnji s Kancelarijom za mlade i mesnim zajednicama.
- Privredni savet je savetodavno telo gradonačelnika u kom se zajednički donose odluke radi lakšeg poslovanja na lokalu. U ovom slučaju to bi značilo da privredni savet može da predlaže projekte koji mogu biti višestruko korisni i za same građane. Na taj način zajednica pokazuje da je društveno odgovorna – naglašava Bogosavljević Čikić i dodaje da će učešće u procesu participativnog budžetiranja biti i jedan od kriterijuma u programu sertifikacije gradova i opština sa povoljnim poslovnim okruženjem koji sprovodi NALED.
- Tako odabrani predlozi našli bi svoje mesto u budžetu, čime se građanima pruža mogućnost da direktno participiraju, odnosno učestvuju u kreiranju budžeta. To doprinosi i povećanju transparentnosti rada lokalne samouprave. Budžet nikada nije moguće napraviti tako da sve strane apsolutno budu zadovoljne i da sve želje budu ispunjene, već je on odraz onoga što je moguće u jednoj godini uraditi i na tom nivou želimo da uključimo građane, u slučaju Zrenjanina, iz svih njegovih mesnih zajednica – naveo je Georgiev i pozvao Zrenjanince da uzmu aktivno učešće u predlaganju i realizaciji projekta participativnog budžetiranja.