Prijem za Marianu Jaškov, najboljeg komunikatora nauke u Srbiji
"Kada želite nekome da prezentujete naučne fenomene, potrebno je zaobići stručan jezik i meni je u tome pomogla moja profesorka Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, Tijana Prodanović, koja je skrenula pažnju na moje izražavanje. Napisala sam teze svog izlaganja, upravo na temu "Zašto je nebo plavo, a oblaci beli", koja mi je već bila poznata i izašla pred žiri, koji je bio vrlo nepristrasan i stručan. Bitno je istaći da su to već poznate naučne teorije i da mi nismo otkrili ništa novo, već smo izneli poznate činjenice, samo na jedan konstruktivan način, koji nas čini naučnim komunikatorima. I ja sada nosim laskavu titulu da sam najbolji komunikator nauke u Srbiji".
"Uspeh je još veći jer je u pitanju oblast fizike, koju mi često pogrešno ne stavljamo na ono mesto koje ona realno ima u celom svetu, jer objašnjava našu svakodnevnicu i sve što se dešava oko nas. To je nešto što svima nama u ovom gradu predstavlja veliko zadovoljstvo – imati pobednike na velikim takmičenjima i imati nekog ko sa 20 godina nadmašuje mnoge druge. Grad Zrenjanin to može samo da pozdravi. Lokalna samouprava ne zaboravlja naše uspešne Zrenjaninke i Zrenjanince: umetnike, naučnike, sportiste i druge, koji žive u Zrenjaninu i sa kojima smo u stalnom kontaktu. Ovim putem želim da pozovem i druge mlade ljude da se vraćaju. Lepo je studirati u Novom Sadu i Beogradu, kao i van granica ove zemlje, ali lepo je živeti i u Zrenjaninu, rodnom gradu", istakao je Aleksandar Marton.
Takmičenje "FameLab" širom sveta organizuje Britanski savet u saradnji sa Festivalom u Čeltnemu. U Srbiji, ovaj savet organizuje "Laboratoriju slavnih" u saradnji sa RTS-om. Takmičenje je namenjeno mladim ljudima od 18 do 35 godina, koji studiraju ili rade u oblasti prirodnih ili tehničkih nauka, ili matematike, i imaju ideju kako da u samo tri minuta, na zabavan, jednostavan i originalan način, objasne naučni koncept pred stručnim žirijem i publikom u televizijskom studiju.