Redakciji školskog časopisa foto aparat na poklon
- Teme biramo u dogovoru sa učenicima ove škole i imamo veliku podršku profesora i direktorke, koji nam se ne mešaju u uređivanje časopisa, već ga kreiraju zajedno sa nama. Tekstovi su namenjeni đacima, ali i učenicima osnovnih škola u gradu i selima, jer je ideja da ih našim šaljivim stilom privučemo kako bi se pri izboru srednje škole odlučili baš za "Nikolu Teslu" – objasnio je Marko Markov, koji je za konkurs za "Tesline korake" čuo od profesorice i od tada se bavi novinarstvom, koje mu se, kako je rekao, činilo teškim u početku, ali kako su teme odmicale jedna za drugom, bivalo je sve lakše i lepše.
- Napravili smo jedan pionirski poduhvat i predstavili budućim srednjoškolcima našu školu na jedan drugi način: na najjeftinijem papiru u raznim bojama, najprostijom tehnikom i uz minimum finansijskih troškova, napravili smo flajere i delili ih po osnovim školama, a potom smo organizovali prezentacije naše škole. Procenjujemo da je ovim projektom bilo obuhvaćeno oko 600 učenika, a naša mlada redakcija iznela je pripremu svega: od smišljanja tekstova, grafike, pripreme i štampanja. Na taj način smo, uz pomoć mladih novinara i njihove kreativnosti, približili srednju školu "Nikola Tesla" deci i ove godine upisali u svim tehničkim smerovima maksimalan broj odeljenja, uz zaista ogromno interesovanje – rekla je Sonja Molkuc, koja se ovom prilikom zahvalila i na podršci lokalne samouprave i razumevanju za potrebe školske redakcije.
- Još tada smo prepoznali kvalitet rada ove mlade redakcije i činjenicu da je časopis poslužio mladim ljudima za informisanje o smerovima i školskim aktivnostima, odnosno pomogao pri izboru srednje škole. Drago mi je što sam danas čuo i da se njime razvija demokratski duh, jer direktorki i profesorima ne smeta kada njihovi đaci objave njihovu karikaturu ili neki njihov lapsus, što je dobar put da se mladi ljudi pripreme za ono što ih čeka u životu i dobar put ka razvijanju slobodnog duha i kritičkog stava. Sa sigurnošću mogu da kažem da se nećemo ljutiti ni ako jednog dana budu kritički nastrojeni prema lokalnoj vlasti, jer smo ostavili iza sebe vreme kada se razmišljalo na jedan način, a svaki drugi kažnjavao – zaključio je predsednik Skupštine grada Zrenjanina, dodajući da je poražavajuća činjenica da je na Međunarodni dan pismenosti 2011. godine, u Srbiji čak milion ljudi, starijih od 15 godina, bez osnovne škole, a oko 50 odsto odraslih koji su završili samo osnovnu školu, ali funkcionalno nepismenih. Kako je istakao, "Teslini koraci" promovišu i kulturu pisane reči i čitanja, što budi nadu da će sledeće godine statistika pokazati optimističniju sliku pismenosti u Srbiji.