Otvorena izložba ''Srednji Banat u Velikom ratu''

Povodom obeležavanja stogodišnjice od izbijanja Prvog svetskog rata, u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin sinoć je otvorena izložba pod nazivom "Srednji Banat u Velikom ratu". Autorka izložbe i teksta kataloga je Vladislava Ignjatov, kustos-istoričar Narodnog muzeja.
 
 
Izložba obuhvata 46 panoa koji, kroz tekst i fotografije, predstavljaju tri tematske celine. Prva nosi naziv "Srbija u ratu" i prikazuje najvažnija dešavanja na teritoriji Srbije, i van nje, u periodu od 1914–1918. (atentat, Cerska i Kolubarska bitka, austrougarski zločini, povlačenje preko Albanije, oporavak na Krfu i proboj Solunskog fronta). Drugi segment odnosi se na Srednji Banat i predstavlja dešavanja na ovom prostoru (hapšenja i internacije, socijalno-ekonomske prilike, formiranje Srpskog narodnog odbora i Srpske narodne garde, oslobođenje grada, oslobođenje Vojvodine i njeno prisajedinjenje Kraljevini Srbiji). U trećem segmentu pod nazivom "Dobrovoljci srednjeg Banata" predstavljen je dobrovoljački pokret i dobrovoljci, oni koji su na ovom prostoru živeli pre 1914. god kao i dobrovoljci iz Bosne, Hercegovine, Like, sa Korduna, Banije i Crne Gore, koji su zbog svojih zasluga u ratu kao "dobrovoljačku čast" dobili zemlju na teritoriji srednjeg Banata. U srednjem Banatu stvoren je niz novih naselja u kojima su naseljeni ovi dobrovoljci. Pored panoa, na izložbi su se našle i umetničke slike i predmeti iz zbirki Narodnog muzeja Zrenjanin i Vojnog muzeja iz Beograda.
 
   
 
Izložba ima za cilj očuvanje sećanja na ovaj važan događaj srpske istorije i ljude koji su učestvovali u njemu. Realizovana je zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje i Grada Zrenjanina.
 
Posetioci će izložbu moći da pogledaju do 20. januara 2015. godine.
 
 
Autorka izložbe Vladislava Ignjatov navodi u katalogu da za vreme "Velikog rata" nisu stradali samo Srbi iz Kraljevine Srbije.
"Srpski narod je u svim krajevima Austrougarske u kojima je živeo teško stradao. Tako je bilo i u srednjem Banatu. Međutim, četvorogodišnji teror nije mogao da slomi borbeni duh srpskog življa na ovom prostoru. Od svih vojvođanskih krajeva, u srednjem Banatu se dogodilio nešto što je posebno vredno pažnje. U njegovom centru, tadašnjem Velikom Bečkereku, srpski narod je i pre dolaska srpske vojske preuzeo vlast  u gradu. U njemu je formiran Prvi srpski narodni odbor, ne samo u Banatu, nego i u celoj Vojvodini. Srpska vojska, odnosno jedinice Gvozdenog puka "Knjaz Mihajlo”, ušla je u Veliki Bečkerek 17. novembra 1918. Time su stvoreni uslovi da se nova vlast i formalno učvrsti, što se i desilo sledećeg dana." – istaknuto je u katalogu ove značajne i zanimljive izložbe.