Дан ослобођења у Првом светском рату - Празник града Зрењанина, вечерас концерт ансамбла ''Станислав Бинички''
Данас се у Зрењанину обележава дан ослобођења града у Првом светском рату, Празник града Зрењанина. Сто прва годишњица од ослобођења, 17. новембра 1918. године, обележава се полагањем венаца на спомен-обележја посвећена личностима и догађајима из Првог светског рата и одавањем почасти херојима и ослободиоцима града, пригодном изложбом у Народном музеју, свечаном академијом и концертом Уметничког ансамбла Министарства одбране “Станислав Бинички”, вечерас у 19 часова у Културном центру Зрењанина.
Град Зрењанин позива своје суграђане да дођу вечерас у Културни центар Зрењанина у 19 часова, улаз је бесплатан, и присуствују врхунском уметничком доживљају - концерту оркестра и хора ансамбла “Станислав Бинички” из Београда, са солисткињом Милицом Досковић, чланицом Опере Српског народног позоришта у Новом Саду, иначе нашом суграђанком.
Градоначелник Чедомир Јањић указао је на значај обележавања овог датума, као једног од најзначајнијих у историји града, и истакао да Зрењанин данас инвестицијама и привредним развојем најбоље чува успомену на своје ослободиоце и хероје из Првог светског рата.
- Српска војска је на данашњи дан, пре сто једне године, мирно ушла у наш град, власт је тада предата без иједне жртве и ми смо веома поносни како су наши преци то извели и остварили вишевековне жеље нашег народа да живи у заједничкој држави са Матицом Србијом. Сећамо се данас наших славних предака, полажемо венце на спомен-обележја, а вечерас ћемо се окупити и на свечаној академији, на концерту ансамбла “Станислав Бинички” и наше солисткиње, госпође Досковић, у Културном центру Зрењанина - рекао је градоначелник и осврнуо се на актуелни тренутак града Зрењанина.
- Сваког дана трудимо се да Зрењанин буде што боље место за живот и многе инвестиције се овде реализују, очекујемо изградњу аутопутева од Београда и Новог Сада до Зрењанина, граде се станови у граду, кренули смо с чишћењем Бегеја, после 27 година градимо нови мост на Бегеју, завршавамо обилазницу око града и мислим да смо на добром путу - поручио је данас градоначелник Јањић.
Венце на спомен-костурницу српским и руским ратницима на Граднуличком гробљу положили су представници Града Зрењанина и Друштва српско-руског пријатељства, а помен страдалима служио је Бранислав Аврам, свештеник Српске православне цркве. У име Града Зрењанина венац су положили секретар Скупштине града Милан Мркшић и заменик начелнице Градске управе Милош Королија. Представници Удружења ратних добровољаца ослободилачких ратова 1912-1918, њихових потомака и поштовалаца, уместо цвећа, својим прецима поклонили су стихове песме коју је написао и прочитао Борислав Новаковић.
Цвеће је положено и на спомен-плочу посвећену пуковнику Драгутину Ристићу - Бригадиру, команданту Другог пешадијског пука “Књаз Михајло”, познатог као “Гвоздени пук”, војне јединице српске војске која је 17. новембра 1918. године ослобободила тадашњи Велики Бечкерек. У град је умарширала управо улицом која данас носи име Бригадира Ристића и на чијем се почетку налази спомен-плоча посевећена том војсковођи. У име Града Зрењанина венац су положили помоћник градоначелника Симо Салапура и заменица секретара Скупштине града Светлана Грујић.
Представници града, секретар Скупштине града Милан Мркшић и члан Градског већа Перо Пилиповић, одали су и пошту Војводи Петру Бојовићу, једном од четворице највећих српских војсковођа у Првом светском рату, команданту Прве армије српске војске. На спомен-бисту Војводи Бојовићу, на почетку улице која носи његово име, венац су положили и представници Команде за развој банатске бригаде и гранизона Војске Србије у Зрењанину, Удружења ратних добровољаца ослободилачких ратова 1912-1918, њихових потомака и поштовалаца, као и народни посланик Мирко Крлић.
Заменик градоначелника Саша Сантовац и помоћник Симо Салапура положили су, у име Града Зрењанина, венац на спомен-плочу посвећену српским добровољцима из Првог светског рата, у порти храма Успења Пресвете Богородице. Месни одбор ратних добровољаца у Петровграду подигао је 1936. године, поред главног улаза у храм Успења Пресвете Богородице, спомен-плочу са именима 115 погинулих и умрлих добровољаца из нашег града. Они су, током ратних година, прелазили пут од Источног до Солунског фронта, а неки од њих, у победоносном походу српске војске, стигли су новембра 1918. године до свог Великог Бечкерека, као ослободиоци.
Централна свечаност обележавања дана ослобођења у Првом светском рату и Празника града одржана је на Тргу слободе, где су положени венци на споменик краљу Петру Првом Карађорђевићу, служен помен и одржан краћи уметнички програм. Химну Републике Србије отпевао је хор Музичке школе “Јосиф Маринковић” под управом Зорице Козловачки. Помен херојима Великог рата служио је свештеник СПЦ Слободан Честић, док је глумац Народног позоришта “Тоша Јовановић” Милан Кочаловић говорио стихове песме “Домовина” Војислава Илића.
У име Града Зрењанина венац на споменик краљу Петру положили су градоначелник Чедомир Јањић, заменик Саша Сантовац и председник Скупштине града Оливер Митровић, а венце су положили и представници Средњебанатског управног округа, Команде за развој банатске бригаде и гранизона Војске Србије у Зрењанину, Савеза удружења потомака ратника Србије 1912-1920, Удружења ратних добровољаца 1912-1918, њихових потомака и поштовалаца, Одбора за обнову споменика краљу Петру Првом Карађорђевићу, Организације “Светосавље”, Удружења чланова и пријатеља Матице Српске и покрета “Светозар Милетић”, као и представници градских одбора Српске напредне странке, Покрета обнове Краљевине Србије, Српске народне партије и Демократске странке Србије.