Градоначелник у посети Ботошу, Томашевцу, Орловату и Лукићеву
У наставку активности у вези са припремом буџета Града Зрењанина за наредну годину, градоначелник Чедомир Јањић обишао је данас, заједно са својим сарадницима, још четири насељена места на територији града - Ботош, Томашевац, Орловат и Лукићево. Кроз разговоре с члановима савета месних заједница и грађанима у тим местима сагледано је оно што је могуће урадити у кратком временском периоду, шта су реалне могућности и потребе и на који начин је могуће решавати захтеве за које су, уз град, потребна и улагања с виших инстанци власти, Покрајине и Републике.
Након посете селима на обалама Тамиша и Лукићеву које припада тзв “првом прстену” око града, градоначелник је подсетио да се за функционисање сеоских месних заједница издвајају значајна средства.
- Преко 120 милиона опредељено је буџетом за ову годину и вероватно ћемо толико имати и за следећу годину. Дакле, то су средства без инвестиција и то није мало, то су средства за редовно функционисање месних заједница које немају, као и оних које имају самодопринос. Наравно да желим да се информишем од људи из месних заједница шта су проблеми, шта треба урадити и шта је приоритет за 2020. годину. Припремамо буџет који ћемо врло брзо усвојити и хоћу да имамо добро планирање и да доста тога можемо да урадимо у нашим селима - казао је градоначелник и додао да су му представници месних заједница предочили и проблеме које је могуће решити у врло кратком року.
- Много проблема може се решити релативно брзо у сарадњи с Градском управом, а за неке послове потребна је сарадња са Републиком и Покрајином. Управо из тих разлога са мном су на терену и начелници појединих одељења у Градској управи који ће већ у току дана решити неке од тих проблема, а неке наредног месеца. Мислим да би тако и требало радити - истакао је Јањић.
Генерално је у свим селима присутан проблем дотрајалих путева, неасфалтираних улица и лошег аутобуског превоза до града, а у већини с водоснабдевањем и канализацијом. Свако насељено место има и специфичне проблеме, али и доста тога што треба истаћи, што је позитивно и урађено у претходном периоду. У Ботошу основну школу похађа 153 ученика, успешно раде три спортска клуба, а планирају се нове инвестиције, о чему је говорио председник Савета месне заједнице Далибор Паскулов.
- Као и у свим другим урбаним срединама и Ботош је био село у коме су се људи искључиво бавили сточарством и пољопривредом, међутим данас имамо све више запослених људи који су кратко у селу, много времена проводе у путу и требало би путну мрежу до села и у самом селу реконструисати. Данас сам био у прилици да градоначелнику саопштим да је то турска калдрма, постављена осамдесетих година и дотрајала је. Реконструкција путева је у првом плану, али је проблем и пијаћа вода, а то би нам решила еко-чесма која је у изградњи и надамо се да ће бити у функцији до нове године. Функционишу јавна расвета, школа, амбуланта, имамо геронтодомаћице, а изнели смо и иницијативу да се отвори обданиште, за децу од три године, с обзиром да је доста запослених родитеља - навео је Паскулов.
Орловаћани су незадовољни стањем бунара за водоснабдевање, изгледом парка у центру села, недостатком средстава за организовање ликовне колоније у част најпознатијег мештанина Уроша Предића. Присутан је и проблем јавне расвете, дивљих депонија, легализације омладинске сале, немогућности наставка градње реплике куће Уроша Предића.
Градоначелник је указао да је за Орловат ове године из буџета издвојено 2,5 милиона динара, а да ће врло брзо ЈП “Србијагас” почети с радовима на гасификацији села у вредности инвестиције од 1,4 милиона евра. Рекао је да ће модел атарског пута између тог села и Ботоша бити примењиван и убудуће, јер је изведен с подлогом која омогућава и асфалтирање у неком наредном периоду. Најавио је и скори почетак комплетне реконструкције јавне расвете у свим насељеним местима, као и у самом граду, а да ће се проблем јавног превоза решавати кроз модел јавно-приватног партнерства, јер је и он лично незадовољан како превоз функционише и у самом граду и према селима. Истакао је и да манифестација посвећена чувеном сликару заслужује бољи третман и да ће за њено одржавање град издвојити већа средства, као и да ће парк у центру села, који је девастиран након олујног невремена, бити ревитализован. Град ће, како је такође рекао, подржати и жеље мештана за отварањем боравка у дечјем вртићу деце обданишног узраста.
У Лукићеву су градоначелнику и сарадницима предочили да је споменик у центру села посвећен народном хероју Вељку Лукићу - Курјаку у лошем стању и да чак представља опасност за пролазнике. Најављена је његова обнова у кратком временском периоду, што ће се реализовати у сарадњи Града Зрењанина са Заводом за заштиту споменика културе.
С обзиром на близину града, мештане интересује могућност бољег повезивања са Зрењанином. То је један од три приоритета локалног повезивања и његова реализација ће бити могућа вероватно већ наредне године, рекао је Јањић, када се буде градила последња фаза обилазнице око Зрењанина, од чије ће трасе у близини индустријске зоне “Југоисток” Лукићево бити удаљено свега 4 километра. Овај пројекат биће разматран у складу с градњом обилазнице и будућег ауто-пута од Зрењанина до Београда, али и значајно већих средстава које ЈП “Путеви Србије” намеравају да уложе у рехабилитацију и изградњу саобраћајница у нашем региону.
Градски челници обишли су и салу Дома културе коју је потребно санирати и привести намени, а представља велики потенцијал села, са гледалиштем од 360 места, пространом позорницом и могућностима за организовање свих врста културних дешавања. Разговарало се и о инвестицији у тамошњој школској згради, како би се, преграђивањем две велике учионице створио простор за смештај мањих одељења и организовање наставе у једној смени и по свој прилици и тај ће проблем бити решен у скором наредном периоду.