Одржана комеморација поводом смрти Звонка Вујина
Поводом смрти спортске легенде, некадашњег боксерског шампиона, нашег суграђанина Звонимира Звонка Вујина, данас је одржан комеморативни скуп у Барокној сали Градске куће. Уз чланове његове породице, присуствовали су представници Града Зрењанина, Спортског савеза града, истакнути спортисти, спортски радници, пријатељи и поштоваоци човека који је сав спортски и животни век провео у свом граду.
Комеморативни скуп отворио је спортски новинар Будимир Цвијетић, податком да је Звонко Вујин био репрезентативац наше земље 57 пута, и да је по томе рекордер међу свим боксерима. Подсетио је на пријатељство Вујина и рвачког репрезентативца Бранислава Симића, који су заједно освојили четири олимпијске медаље и бодрили један другог на Олимпијским играма у Мексику, 1968. године. Симић је с тугом примио вест о одласку спортског пријатеља, изразио породици саучешће, а због нарушеног здравља није могао да присуствује комеморацији.
У име Града Зрењанина од Звонка Вујина опростио се Симо Салапура, помоћник градоначелника и спортски радник, који је истакао да је управо Вујин био узор многим спортистима града, како у борилачким спортовима, тако и међу онима који се нису бавили нити пратили бокс, али су били свесни о каквој се спортској и људској величини ради. Рекао је да је спортски Зрењанин остао без једног од својих предводника, једног од својих великана.
- Ако се за неког спортисту може рећи да је у потпуности био наш, градски, да је све спортске домете остварио тренирајући у Зрењанину, да је у њему рођен, у њему засновао породицу и радио, онда се то може рећи за Звонка Вујина. Губитак ће најтеже пасти породици, супрузи, ћеркама, унуку, али је на великом губитку не само спорт у граду Зрењанину, већ и у целој Србији. Одјекнула је јуче тужна вест у спортској јавности широм земље и још једном потврдила да је Звонко био међу најбољим боксерима и спортистима које смо икада имали и да његови изузетни мечеви и богата спортска каријера нису и не могу бити заборављени - рекао је Салапура.
Подсетио је да је зрењанинска дворана, прва наменска спортска хала у Југославији, надалеко позната као “Медисон”, и да је то име добила због бокса, јер су у њеној америчкој “близнакињи” одржавани највећи боксерски мечеви.
- Овај податак најбоље говори о огромној популарности коју је бокс имао у Зрењанину шездесетих и седамдесетих година, а ту популарност у највећој мери дугује управо Звонку Вујину и његовим спортским колегама из “Баната”, познатим широм некадашње Југославије - казао је Салапура.
Још је додао да је, уз несумљиве спортске успехе и резултате, Звонка красило оно што је у души готово свих бораца на струњачама или у рингу - ван спортске арене имао је изузетан људски карактер, био професионалац у свему, увек расположен за сарадњу.
- Одазивао се свим нашим позивима да својим спортским ауторитетом допринесе некој манифестацији, да учествује у организацији спортског догађаја или својим присуством допринесе његовом значају. Остаје нам само да га таквог памтимо и будемо поносни што је Зрењанин имао таквог спортисту и суграђанина - опростио се од Звонка Вујина помоћник градоначелника Симо Салапура.
О спортским дометима и каријери Звонка Вујина говорио је његов клупски друг, такође некадашњи истакнути боксер Стеван Чизмић, а бираним речима од Вујина су се опростили и Момир Рнић и Војислав Табачки, такође великани зрењанинског спорта, данас истакнути спортски радници.
Комеморацији је присуствовао још један великан нашег спорта и бокса, олимпијски и светски вицешампион Тадија Качар, који је рекао да је Вујин био шампион чијој су се вештини у рингу сви дивили.
- Поред снаге, интелигенције и вештине у борби, показивао је ван ринга и друге особине које је поседовао, пре свега племенитост и доброту. То је нешто што га је красило и тиме је заувек остао у сећању нас који смо га заиста поштовали - казао је, између осталог, Качар.
Звонимир Звонко Вујин рођен је 28. јуна 1943, године у Зрењанину. Био је члан боксерског клуба “Банат” и 57 пута државни репрезентативац Југославије. Био је четвороструки првак Југославије, првак Балкана и Медитерана и вицешампион Европе. Освојио је две бронзане олимпијске медаље, у Мексику 1968. године, у лакој категорији и у Минхену 1972. године, у полувелтер категорији. Освајач је и некада престижних југословенских боксерских признања - „Златне рукавице“ (1965.) и „Оскара“ (1971).
Звонко Вујин биће сахрањен данас у 15 часова, на Евангелистичком гробљу у Зрењанину.