Представљен још један пројекат прекограничне сарадње
Прва конференција за медије у оквиру пројекта “Интегрални приступ метеоролошким условима који утичу на миграцију инсеката у Средњебанатском округу и Округу Тимиша“ - скраћено “CLINSIM“ одржана је данас у Мултимедијалној сали Градске куће.
Реч је о пројекту прекограничне сарадње Румунија- Србија који је финансиран од стране европског фонда IPA CBC у укупном износу од 437.203,20 евра. Град Зрењанин је носилац пројекта, а реализује се у сарадњи стручњака и партнера Политехничког Универзитета у Темишвару.
На самом почетку присутне је у име Града поздравио Милош Королија, заменик наћелнице Градске управе Зрењанин, који је истакао да Град Зрењанин много пажње поклања прекограничној сарадњи која се најчешће реализује са Румунијом.
- Велика ми је част да учествујем у оваквом пројекту, јер је заштита животне средине од великог значаја за наш град. Захвалио бих свим учесницима пројекта, посебно запосленима у Пољопривредној стручној служби који пружају велику помоћ нашим пољопривредницима који ће непосредно имати корист од оваквих пројеката - рекао је он.
Како је данас речено, пројектне активности темеље се на чињеници да временски услови и миграција инсеката нису ограничени на одређено географско подручје. Да би се подаци праћења, односно надгледања могли анализирати с већом прецизношћу и проценити коефицијент ризика, потребно је надгледати веће подручје.
Ситуација на терену је таква да се тренутно округ Тимиш и Средњебанатски округ суочавају са истим проблемом, али још увек нису имплементирали интегрисани систем за везу између временских услова, својстава земље и миграције инсеката. За одрживи развој и очување биолошке разноликости, предложени интегрисани систем ће емитовати информације у реалном времену, за пројектно подручје и за субјекте из пограничног подручја двеју земаља. Знање и искуство партнера размењују се прекограничном сарадњом.
На пример, пројектни партнер из Тимиша ће успоставити систем за праћење временских услова, посматрајући параметре који могу утицати на животну средину, док ће партнери у Средњебанатском округу довршити и побољшати свој већ постојећи систем.
Читав Средњобанатски округ има користи од овог пројекта који едукује становништво о рационалној употреби пестицида и вештачких ђубрива и сталним надзором у реалном времену који упозоравају надлежне службе о могућем угрожавању животне средине и пропадању земљишта, указује на штетно дејство инсеката и препоручује мере превенције.
Циљ пројекта јесте едукација становништва о рационалној употреби пестицида и вештачких ђубрива и сталним праћењем у реалном времену упозорава надлежне службе о могућем угрожавању животне средине и пропадању земљишта, указује на штетан утицај инсеката и препоручује мере превенције.