Промовисан први уџбеник намењен настави физичког и здравственог васпитања
У зрењанинској Градској кући, у организацији Друштва педагога физичке културе, Савеза за школски спорт и Спортског савеза града Зрењанина, а уз покровитељство Града Зрењанина, јуче је промовисан приручник - уџбеник за ученике основних и средњих школа на тему физичког и здравственог васпитања. “Пр(а)ви уџбеник физичког и здравственог васпитања”, како су га назвали издавачи, представила су двојица из групе аутора - проф. др Душан Перић и проф. др Златко Ахметовић, предавачи на Факултету за спорт и туризам Универзитета Едуконс из Новог Сада, који је и издавач приручника.
Промоцији су присуствовали бројни наставници и педагози физичке културе и васпитања из зрењанинских образовних установа, којима се на почетку обратио и поздравио их помоћник градоначелника Зрењанина Симо Салапура. Он је подсетио на мисао оснивача модерних Олимпијских игара Пјера де Кубертена да су спорт и физичка активност део наслеђа сваког људског бића и да њихово одсуство не може ничим да се замени.
“Данас смо сведоци да хипокинеза, начин живота, модерна технологија, доводе до повећања телесних деформитета, масовних незаразних болести, гојазности, дијабетеса. Уверавају нас, међутим, да смо ми све више спортска нација, али бројна научна истраживања показују да смо све мање здрави. Мислим да ово данашње предавање и овај приручник треба да приближе ту дистанцу између “здраве” и “спортске” нације”, истакао је у уводном обраћању Салапура.
Проф. др Душан Перић, представљајући приручник и уџбеник, рекао је да је по први пут на овакав начин педагозима понуђено неко писано штиво, које би наставу физичког васпитања могло да стави у ранг с другим предметима, који се уче из уџбеника. Сликовито је описао чиме су се у старту водили аутори при изради ове публикације.
“Када одемо код лекара, он вам каже: вежбајте и храните се здраво. Једино вам не каже шта и колико да вежбате и шта и колико да једете. Дакле, то тражење мере, доброг баланса и доброг односа између доказаних факата је оно чиме ова књига покушава да се бави”, навео је проф. Перић и објаснио да треба генерално мењати свест о значају бављења физичком активношћу и о значају наставе физичког васпитања, која би требало да буде свакодневна, у правој мери и с правим садржајима, што је, међутим, код нас ограничено бројним другим факторима - непостојањем одговарајуће школске и спортске инфраструктуре, бројем наставника, просторним и материјалним ограничењима.
“Нажалост, час од 45 минута је теоријска бесмислица и нема правих ефеката без двочаса физичког васпитања и то свакога дана, а не два или три пута недељно, што је научно доказано”, наводи даље проф. Перић.
Поменуо је да се у нашу школску праксу, кроз законску регулативу, уводи и обавезна теоријска настава физичког и здравственог васпитања и да наставници имају право да, у недостатку других услова, реализују такву наставу.
“Управо када је теорија у питању, требало би деци понудити литературу из које се та теорија црпи”, истакао је он.
Приручник "Физичко и здравствено васпитање", издавача Факултета за спорт и туризам Универзитета Едуконс, потписују, уз професоре Перића и Ахметовића, још и професори др Милан Нешић, др Зоран Ђокић, др Романа Романов, др Бојан Међедовић и Мирјана Димитрић.