Министар Недимовић и покрајински секретар Божић у Стајићеву: пример како треба организовати производњу на некој фарми пилића
- Овај објекат, намењен за узгој пилића, једна је врста иновативних технологија, где се са много мање финансијских давања постиже исти ефекат, а чак у погледу расипања енергије и остварује озбиљна уштеда - рекао је и додао да су за нови буџетски циклус планирана значајно већа средства него до сада.
- Оно што могу да истакнем јесте да ће бити расписано 28 конкурса, један део односиће се на локалне самоуправе, а већина за пољопривреднике. Помоћи ћемо, дакле, и онај део пољопривреде којим се бави и наш домаћин у Стајићеву - навео је Божић и додао да су за Град Зрењанин ове године опредељена средства у износу од 40 милиона динара за уређење каналске мреже на својој територији.
- Ово је само један доказ и пример из праксе, јер смо 2016. године овде имали један објекат, капацитета 5.500 пилића, а сада је ту шест објеката и 42.000 пилића, дакле вишеструко повећање производње. Оно што тренутно Град Зрењанин предузима, када је у питању пољопривреда, јесу радови на уређењу каналске мреже у нашим атарима, што је веома битно за наводњавање и одводњавање ораница наших пољопривредника и ти послови би требало да буду завршени до краја новембра. У понедељак ће бити расписани нови конкурси за бесплатно узорковање земљишта, за подстицаје у пчеларству, а оно што је новина јесте јавни позив за подстицање органске производње на територији Града Зрењанина - казао је градоначелник Салапура.
- Капацитет фарме је тренутно 42.000 пилића, након што смо кренули са 5.000 комада. У плану нам је да подигнемо још један објекат, да дођемо до броја од 50.000, што је план за следећу годину. Захваљујући подстицајима Покрајине и Републике, 2017. године сам остварио субвенцију од 75 одсто за куповину трактора, као и 60 одсто субвенције за куповину опреме за објекат за узгој пет хиљада комада пилића, на конкурсу намењеном пољопривредницима млађим од 40 година - навео је Орашанин.