Томашевац, претпоследња одредница активности “Да нам села буду ближа”: мост горући проблем, скупштинска одлука отвара пут за решавање
“Та одлука је значајан корак ка добијању пројектно-техничке документације за изградњу новог моста. У перспективи ће се тај мост одвојити од железничког, на томе раде и “Путеви Србије” и министарство (грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре), битно је да је тај пројекат уврштен међу оне од значаја на републичком нивоу. То није проблем који се може решити брзо, али је ово најбржи редослед корака ка крајњем циљу - изградњи друмског моста. Неко прелазно решење јесте да направимо “бајпас”, односно да саобраћај буде могућ садашњим атарским путем између Орловата и Ботоша”, објаснио је градоначелник и замолио мештане Томашевца за стрпљење, а пре свега, за опрезност приликом кретања на постојећем мосту.
“Посетили смо породицу Романов, са три сина, која заједнички обрађује озбиљну површину земље и видимо да постоји одрживост живота на селу, који није лак, али има перспективу. У овом кругу младих људи, који раде више стотине хектара земље, такође смо се уверили да своју будућност виде на селу, али да им је потребна и помоћ локалне самоуправе. Зато смо се одлучили за разговор с њима, да сазнамо који су проблеми и како да их решавамо. У протеклом периоду, а нећемо се на томе зауставити, овде смо асфалтирали улице 7. јула и Иве Лоле Рибара, у току је изградња дугоочекиване еко чесме, радови су и на уређењу гробља, као и на ватрогасном дому”, навео је градоначелник.
“Разговарали смо и потреби да се побољша енергетска ефикасност у школи у Томашевцу и у том смислу град планира да у наредној години уложи значајна средства у основне школе. Такође, постоји заинтересованост за отварање млађе вртићке групе и на томе ћемо радити, јер нам је циљ да подстакнемо младе брачне парове у насељеним местима да остану на селу”, истакао је градоначелник Салапура.
“Пољопривредном производњом се бавим 21 годину, а у породици нас је петоро - супруга, три сина и ја - и сви радимо, немамо других радника, осим једног у пензији који нам је испомоћ у послу. Сточна грла су сва уматичена, користимо субвенције, у последњих три-четири године на републичком нивоу, за набавку прикључне механизације. За наредну годину планирамо исте активности, капацитети у сточарству су нам пуни, а што се тиче ратарства, повећали смо обим ове године и ту површину ћемо обрађивати и наредне сезоне, за коју смо већ припремљени”, истиче овај пољопривредник из Томашевца.