Данас је тачно 80 година од ослобођења логора Аушвиц - обележен Међународни дан сећања на жртве Холокауста

На данашњи дан, пре тачно 80 година, 27. јануара 1945. године, Црвена армија ослободила је Аушвиц-Биркенау, симбол масовног страдања људи, већином Јевреја и најозлоглашенији фашистички логор смрти у поробљеној Европи. Тај датум широм света се обележава као Међународни дан сећања на жртве Холокауста, a одлука о томе донета је пре 20 година, резолуцијом Уједињених нација од 21. новембра 2005. године.
 
 
 
 
У Зрењанину се Међународни дан сећања на жртве Холокауста традиционално обележава одавањем почасти страдалима и полагањем венаца на спомен-обележја посвећена јеврејској заједници у нашем граду, која је 1941. године, попут својих сународника широм Европе, доживела трагичну судбину. Комеморативни скуп одржан је на месту некадашње синагоге, уз присуство представника Јеврејске општине Зрењанин, Града Зрењанина, Градског одбора СУБНОР и ученика и професора Зрењанинске гимназије, који већ годинама долазе на церемонију, негујући културу сећања на трагичне догађаје из Другог светског рата и страдања наших суграђана. У име локалне самоуправе, Града Зрењанина и градоначелника, венац на спомен-плочу су положили заменик градоначелника Саша Сантовац и помоћници градоначелника Марија Дамјановић и Ненад Домјесков.
 
 
 
 
Заменик градоначелника подсетио је да се комеморативни скуп сваке године одржава на месту где се некада налазила синагога, један од симбола и најлепших објеката у нашем граду.
- У години смо у којој обележавамо неколико важних годишњица, 80 година од завршетка Другог светског рата и од ослобођења логора Аушвиц, 20 година од проглашења овог датума за Дан сећања на жртве Холокауста. Ово је прилика да се присетимо свих трагичних догађаја из прошлости, да размишљамо колико су били погубни и шта су све донели човечанству и да указујемо на њих, како се у будућности више не би дешавали. Овај град је постављањем спомен-обележја “камена спотицања”, спомен-плоче на месту синагоге и одавањем почасти сваке године показао ту врсту толеранције и сећања на своје претке, некадашње суграђане, посебно оне који су дали своје животе и невино страдали током ратних збивања - казао је Сантовац.   
 
 
 
 
Обраћајући се присутнима, потпредседник Јеврејске општине Зрењанин Владимир Арсенић поручио је да је изузетно важно обележавати данашњи дан и указивати на зло које је произвео фашизам.
- Присуство и представника града и младих генерација на овом месту такође је од велике важности, то значи да овај град води рачуна о наслеђу које је другачије и разнородно и обележава оно што сматра да треба. Ми, као јеврејска заједница, смо захвални граду и инсистирамо на сарадњи у обележавању свих важних датума. Били смо први град у Србији у ком су постављени “камени спотицања”, специфична обележја посвећена страдалим јеврејским породицама из нашег града. Окупљамо се на овом месту сваке године, јако је важно да се сећамо прошлости, јер без сећања нема ни погледа напред, нема ни будућности  - казао је Арсенић и додао да ће венци данас бити положени и на згради Пољопривредне школе, где се некада налазила тзв. “Хонведска касарна”, из које су Јевреји августа 1941. године отишли на пут без повратка, у београдске логоре смрти.   
 
 
 
 
Зрењанински гимназијалци су и ове године положили венац заједно са професорима социологије, филозофије и грађанског васпитања, Сенком Јанков и Едијем Дарушијем. На скупу је говорила и ученица четвртог разреда Даниела Вуков, која је подсетила на живот јеврејске заједнице у предратном Зрењанину, као и на страдања Јевреја током прве ратне године. Овдашњи Јевреји доживели су трагичну судбину, прва жртва фашизма након окупације 1941. године био је Јеврејин Виктор Елек, а 18. августа 1941. године, шлеповима низ Бегеј, Тису и Дунав, депортовано је у београдске логоре смрти 1288 припадника јеврејске заједнице из тадашњег Петровграда и других места у Банату. 

Слике

  • /uploads/attachment/vest/7732/DAN_HOLOKAUSTA_2025_0.jpg