Обележена 83. годишњица од трагичних догађаја из Другог светског рата и одата почаст страдалим суграђанима

Трећи дан Божића, прве ратне зиме у нашем граду, остао је упамћен по трагичним догађајима и једном од најсвирепијих злочина које је окупатор починио током Другог светског рата у тадашњем Петровграду. Тог 9. јануара 1942. године стрељано је тридесет грађана српске и ромске националности, заробљених у рацијама током јесени 1941. године. Након погубљења у дворишту полицијског (данас судског) затвора, они су на запрежним колима пронети кроз центар града и 24 часа стајали обешени на Житном тргу, с намером фашиста да застраше становништво и пошаљу сурове поруке током обележавања великог хришћанског празника. 
 
 
 
 
Годишњица ових догађаја обележена је данас испред споменика на Житном тргу. Положени су венци, а помен је служио свештеник Српске православне цркве, протонамесник Бранислав Петровић. Испред споменика окупили су се представници Града Зрењанина, Средњобанатског управног округа, Градског одбора Савеза удружења бораца народноослободилачког рата - СУБНОР Зрењанин, Месног одбора СУБНОР Елемир, Градског одбора СНС Зрењанин и представници потомака страдалих суграђана. 
 
 
 
 
У делегацији Града Зрењанина били су заменик градоначелника Саша Сантовац и помоћник градоначелника Ненад Домјесков, док је делегацију Средњобанатског управног округа предводио начелник Предраг Рађеновић.
 
Говорећи о овим догађајима и упућујући поруке новим генерацијама, Сантовац је истакао да се овогодишње обележавање 9. јануара организује у години у којој ће Република Србија, па и Град Зрењанин, обележити 80 година од окончања Другог светског рата.
- Град Зрењанин на овом се месту сваког 9. јануара присећа својих суграђана, страдалих од стране окупатора 1942. године. Злочин окупатора изведен је с циљем да угуши отпор грађана према окупацији, али није рачунао на жељу за слободом народа који живе на овим просторима и жељу за борбом за своје потомство и бољу будућност. Традиционално обележавамо овај датум, одајемо пошту страдалима и указујемо на све ове злочине, како се никада више не би поновили - поручио је заменик градоначелника.     
 
 
 
 
 
Одавању почасти присуствовали су и овог пута Иван Бошњак, актуелни државни секретар Министарствa за људска и мањинска права и друштвени дијалог и његов брат Дарко, унуци страдалог Богољуба Бошњака. Они су, заједно са члановима својих породица, положили венац у име потомака страдалих суграђана. 
- Сваког 9. јануара породица Бошњак, с обзиром на успомену коју носимо на нашег деду, сада већ и прадеду, долази овде да ода почаст и да се подсети жртве коју су наш деда и његови саборци, родољуби, дали тог јануара и својим животима платили слободу коју ми данас уживамо. Окупатор их је донео овде, на Житни трг, тадашњу пијацу и обесио их, уз натпис “Срби, ово је ваше божићно дрво”. Тих дана злочини су се спроводили широм Баната, да би се угушио сваки отпор народа и борба против нацизма и фашизма, међутим, управо жртва ових људи допринела је да тај покрет отпора ојача и након три године донесе и слободу. Осамдесет три године касније, с пијететом и поштовањем сећамо се те жртве - указао је Иван Бошњак.   
 
 
 
 
Споменик страдалим родољубима на Житном тргу, аутора зрењанинског архитекте Милорада Бербакова, откривен је 7. јула 1986. године, поводом 45. годишњице од почетка устанка народа Србије у Другом светском рату. Рестауриран је 2021. године, када је и обновљен натпис на споменику са именима тридесет жртава. 

Слике

  • /uploads/attachment/vest/7716/VENCI_SPOMENIK_ZITNI_TRG_2025_0.jpg