Окончан петогодишњи пројекат “Инклузивно предшколско васпитање и образовање  – С’ осмехом у вртић” и презентовани резултати 

У настојању да се реализују циљеви пројекта “Инклузивно предшколско васпитање и образовање - С’ осмехом у вртић”, Град Зрењанин је са партнерима унапредио доступност предшколских услуга за децу из осетљивих друштвених група. Партнери на пројекту су били Предшколска установа Зрењанин, Центар за социјални рад, Црвени крст, Дом здравља „Др Бошко Вребалов“, Општа болница „Др Ђорђе Јоановић“ и Удружење „Останимо будни“. Пројекат је почео са реализацијом 1. октобра 2019. године. Планирано је да траје 36 месеци, али је због изузетних резултата два пута продужен и трајао је до децембра 2024. године.
 
Укључено је 515 деце која раније нису похађала вртиће у систему предшколског васпитања и образовања, кроз различите кратке програме, а у сарадњи са институцијама из локалне заједнице. Сви реализовани кратки програми за децу су били бесплатни. 
 
 
 
 
Кроз ове програме је 308 породица добило подршку за развој и унапређивање родитељских компетенција, са посебним нагласком на учествовању оба родитеља. Укупан број родитеља који су били укључени у било који вид пројектних активности је 527.  Реализовано је 10 промотивних активности, 23 кратких програма, 26 едукативних радионица и 5 трибина, а укључено је укупно 1943. деце. 
 
Створене су једнаке могућности за учење и развој све деце. Деца су на радионицама била активна, учила су кроз игру и истраживање, а медицинске сестре васпитачи, васпитачи, стручни сарадници и сарадници су имали прилику да унапреде своје компетенције кроз непрекидну размену искустава са децом и другим одраслима.
 
 
 
 
Реализована су два Сајма родитељства чији је циљ био да се родитељи информишу о услугама и видовима подршке система које могу остварити у локалној заједници, а такође и да кроз различите интерактивне радионице са стручњацима из различитих области, сазнају како да унапреде своје родитељске вештине и компетенције. Поред информисања о Пројекту и значају раног развоја, учења деце и укључивања у систем предшколског васпитања и образовања, едукације и помоћи решавању изазова родитељства, имали су прилику и да учествују заједно са својом децом у игри и креативним радионицама.
 
Министарство просвете је организовало Конференцију „Интерсекторска сарадња у интересу све деце“, на којој је пет најуспешнијих градова представило остварене резултате. Координатор Пројектног тима Татјана Лојовић презентовала је “Софтвер за мапирање потреба за предшколско васпитање и образовање – намена и резултати” испред Града Зрењанина.
 
 
 
Кроз Пројекат су проширени су капацитети у вртићима “Звончица”, “Звездица” и “Невен”. Нове радне собе су потпуно адаптиране и опремљене најсавременијим намештајем и дидактичким средствима. Адаптиране су и опремљене две радне собе у вртићу „Звончица“, једна радна соба у вртићу “Дечја радост”, направљен нови санитарни чвор, а намештајем су опремљене и радне собе у вртићима „Црвенкапа“, „Полетарац“ и „Звездица“. Обезбеђене су и веће количине намештаја, ИКТ опреме и дидактичких средстава за све вртиће као и за партнере на пројекту.
 
У Дому здравља “Др Бошко Вребалов” адаптиран је и опремљен простор за реализацију прегледа код физијатра деце са територије Града Зрењанина. Сарадња институција - Предшколске установе, Дома здравља и Специјалне болнице за рехабилитацију “Русанда” из Меленаца - пружила је могућност родитељима и деци да један од обавезних прегледа деце за полазак у први разред основне школе буде доступнији и практичнији. Прегледано је укупно 3114 деце.
 
И у Оштој болници “Др Ђорђе Јоановић” је адаптиран и опремљен простор у којем је смештена болничка група Предшколске установе коју похађају деца која се налазе на болничком лечењу. 
 
 
 
Због веома успешног имплементирања пројекта, међу 14 амбасадора инклузивног предшколског васпитања и образовања изабране су Маја Шујица, координаторка Пројектног тима Предшколске установе и Татјана Лојовић, координаторка Пројектног тима Града Зрењанина.

Слике

  • /uploads/attachment/vest/7723/Promotivna_0.jpg