Podsticati ženski aktivizam
- U određenim segmentima lokalne samouprave ta situacija je čak veoma zadovoljavajuća, s obzirom da se žene nalaze na čelu Gradske uprave i u većem broju odeljenja i službi, kao i u više javnih preduzeća i ustanova. Na ovome se, međutim, ne sme stati i potrebno je i dalje širiti ideju da su žene u potpunosti ravnopravne i da se mogu nalaziti i na funkcijama gradonačelnica ili predsednica skupština gradova. Činjenica je da žene imaju taj senzibilitet da neke poslove mogu lakše da uređuju od muškaraca, pa zašto to onda ne bi činile i u politici ili privredi – istakao je Aleksandar Marton.
- Ono što je bitno jeste da žene pomognu same sebi, i to je taj ženski aktivizam koji treba podsticati, kako donošenjem odgovarajućih zakonskih odredbi, tako i njihovom doslednom primenom u praksi. Takođe je bitno da muškarci budu sagovornici tim ženama i da znaju da treba da rade s njima. Na to sada obavezuje i Zakon o ravnopravnosti polova, po kom se sistem rodne ravnopravnosti mora uvoditi u sve nivoe društva – rekla je Aralica.
- Na osnovu sprovedenih istraživanja i analiza, u organima Grada Zrenjanina koji su u nadležnosti Zaštitnika građana, ravnopravnost je ispoštovana relativno, i što se tiče ukupnog broja zaposlenih i što se tiče broja žena na rukovodećim položajima. Žena sama ne može da se bori za prava svih žena, kao što to ne može samo jedna nevladina organizacija, i zato je potrebno te napore prevesti u institucije. Osnivanje Komisije za ravnopravnost polova jedan je od načina da se to učini, pa stoga apelujem još jednom da Skupština grada donese odgovarajuću odluku u tom smeru – istakla je Radlovački Grozdanov.