Četrdeset pet miliona dinara za ''reciklažno dvorište'' u Zrenjaninu
- Između 50 i 60 odsto otpada koji se sada baca na deponije ima svoju ekonomsku vrednost i od njega može da se podigne reciklažna industrija, zaposle ljudi i obezbedi značajna materijalna korist za komunalna predužeća - naveo je on napominjući da je u ovom trenutku otvoreno sedam hiljada radnih mesta zahvaljujući razvoju reciklažne industrije.
- Za realizaciju ovog projekta, čiji je nosilac JKP "Čistoća i zelenilo", Grad će dobiti 45 miliona dinara, a to će značajno uticati na zaštitu životne sredine, ali, ne samo to, od velikog značaja će biti nova zapošljavanja, kao i ekonomska isplativost projekta – rekao je Kaurić.
- Projekat predviđa da reciklažna dvorišta budu završena do kraja 2011. godine. Značajan deo finansijskih sredstava daje Fond za zaštitu životne sredine, a nešto od nedostajućih sredstava obezbediće i Grad Zrenjanina i komunalna preduzeća – kazala je Gligić, napominjući da "reciklažna dvorišta" zapravo podrazumevaju uređeniji način sakupljanja sekundarnih sirovina u odnosu na ovo što sada imamo u gradu, a takođe znači i reciklažu i ponovnu preradu.
- Reciklažni centrar biće dimenzija sto puta sto metara, a nalaziće se na ulazu u glavnu gradsku deponiju, gde bi bile i otkupne stanice, a to bi značilo da će i građani tu moći da donose sekundarne sirovine. Tu će se odlagati i specijalni otpadi, poput automobislih guma, akumulatora, građevinski otpad i drugo. Znači, na mnogo organizovaniji i ozbiljniji način bi se grad bavio izdvajanjem i preradom sekundarnih sirovina – objasnila je ona.
- Očekujemo da se ti radovi počnu vršiti najkasnije septembra što će najviše značiti za građane koji žive na Bagljašu, a koji najviše osećaju probleme zbog neprijatnih mirisa i zamozapaljenja deponije. Taj projekat, kako je predviđeno, biće rađen u naredne tri godine, rekla je ona, napominjući da bi grad od sadašnjeg smetlišta nakon tih radova dobio pravu sanitarnu deponiju, sve u skladu sa uslovima Evropske unije i standardima Evrope.