Energetski pasoš Gradu Zrenjaninu
- Mi sada, na teritoriji Republike Srbije, znamo koju vrstu objekata stanovanja imamo, kako su građeni, koliko troše energije i koliko će nam sredstava trebati da bismo smanjili potrošnju energije na teritoriji Republike Srbije. Za kratko vreme mnogo je učinjeno i svi koji žele da investiraju, sada znaju da imamo određenu bazu podataka iz te oblasti, takođe i politika i država znaju da mogu da dobiju neku fizibiliti studiju o ulaganjima, kako da se sa najmanje novca uštedi najviše energije – navodi Jasminka Pavlović i ocenjuje da su, generalno, svi gradovi u Srbiji u podjednakom položaju, što se tiče energetske efikasnosti.
- Potrebne su sanacije objekata, nepotrebno trošimo mnogo energije, čak i tri puta više od dozvoljenog, a uz malo ulaganja u roku od nekih pet-šest godina možemo da ta uložena sredstva vratimo. Uz određene subvencije i kredite, država treba da pomogne lokalnom stanovništvu da izoluje svoje zgrade, a time da pokrene i građevinsku proizvodnju i industriju.
- Čini mi se da su naši preci više vodili računa o tome nego mi u nekom prethodnom periodu i ono što smo mi, kao lokalna samouprava definisali, jeste da, pre svega, kolektivno stanovanje svedemo na neki niži nivo potrošnje energije, i samim tim smanjimo opterećenje na Gradsku toplanu. Naša ideja je i da Grad, iz nekih svojih sredstava, u budućnosti stimuliše projekte u ovoj oblasti i investitore koji žele da ulože dodatna sredstva kako bi im objekti bili energetski efikasni, a samim tim i uštedeli sredstva koja bi kasnije izdvajali za energiju. Zrenjanin je među prvim gradovima potpisnika povelje o energetskoj efikasnosti i ušao u taj projekat. Ovo je nešto o čemu država mora da vodi računa i da stimuliše, ne da kažnjava, a mi ćemo se truditi da, u okviru lokalne samouprave, obezbedimo tim ljudi koji će izdavati energetske pasoše besplatno, o trošku lokalne samouprave – istakao je Bulajić.