Potpisana Povelja o saradnji u oblasti socijalnog partnerstva
- Unapređivati i afirmisati socijalno parnerstvo u cilju uključivanja svih relevantnih faktora koji mogu doprineti poboljšanju date situacije u oblasti zapošljavanja - korisnike, stručnjake, donosioce odluka, predstavnike civilnog društva, javni i privatni sektor.
- Raditi zajedno na lokalnom/regionalnom nivou u korist svih građana, promovišući socijalnu pravdu, radeći na smanjenju nejednakosti i poštovanju ljudskog dostojanstva, sa željom da osiguramo bolji pristup svim slobodnim radnim mestima pod jednakim uslovima.
- Razvijati znanja, veštine i stručne sposobnosti kroz razmenu iskustava, zajedničke akcije, istraživanja i bolji protok i razmenu informacija i znanja.
- Utvrđivati prioritete u oblasti zapošljavanja i donositi odluke zasnovane na pouzdanim informacijama, oslanjajući se na otvorene i jasne komunikacije, saradnju i učestvovanje svih zainteresovanih strana.
- Pružati podršku inicijativama i projektima kojima se može učestvovati na konkursima za korišćenje fondova EU namenjenih za podsticanje zapošljavanja i smanjivanje stope nezaposlenosti.
- U okviru Kancelarije, svi socijalni partneri uživaju potpunu jednakost i samostalni su da iniciraju ideje i predlažu određene mere za njihovo sprovođenje. Pred nama je sada odgovoran zadatak da se svako od nas posveti radu i učestvovanju na konkretnim aktivnostima, kako bi što pre ustanovili prioritete i prema njima preduzeli određene poteze – rekla je Erski Tamburić.
- Samim tim, on prihvata osnovna načela same Strategije i ono na čemu i Povelja i Nacionalna strategija insistiraju jeste smanjenje dualnosti na tržištu rada, odnosno jednaki uslovi za sve tražioce zaposlenja, zatim uključivanje svih socijalnih partnera na rešavanju problema nezaposlenosti, kao i uticaj na radna lica da prihvate radne migracije. Mi se bavimo posredovanjem u zapošljavanju regionalnog tipa i ono što se primećuje jeste da se mladi ljudi teško odlučuju na promenu sredine – kazala je ona.